Trwa ładowanie...

Sensacja na Śląsku. Średniowieczne odkrycia w Cieszynie

Podczas remontu Rynku w Cieszynie dokonano niezwykłych odkryć. Oczom archeologów ukazał się średniowieczny bruk. Między jego fragmentami znaleziono kolejne cenne niespodzianki sprzed wieków. To m.in. monety, a także kawałek figurki ceramicznej Marii z Dzieciątkiem. Prace archeologiczne w tym miejscu trwają już od kilku tygodni.

Prace archeologiczne w CieszyniePrace archeologiczne w CieszynieŹródło: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, fot: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
d16vrbv
d16vrbv

W czasie renowacji Rynku w Cieszynie okazało się, że miejsce to skrywa w sobie całkiem sporo artefaktów sprzed setek lat. Tym razem archeolodzy dokopali się do najstarszej warstwy użytkowej podłoża, czyli do średniowiecznego bruku. Gdy czyścili poszczególne kamienie, znaleźli jeszcze wiele innych cennych historycznie okazów. Poinformowało o nich Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Znalezione w bruku

Wśród średniowiecznych znalezisk na cieszyńskim rynku znajdowały się między innymi fragmenty ceramiczne potłuczonych naczyń i kafli, a także wiele skrawków ubrań i skórzanych butów, kości zwierzęce, guziki, sprzączki, nożyczki, monety, obrączki, kłódki i wiele innych drobnych przedmiotów wykonanych z żelaza. Największym zainteresowaniem archeologów cieszyły się żelazne ostrogi. Ale na tych drobiazgach odkrycia się nie kończą. Udało się odnaleźć doskonale zachowane wyżłobienia w bruku, które świadczą o tym, że poruszały się tamtędy średniowieczne wozy.

Źródło: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
Prace archeologiczne w Cieszynie

Tajemnicze fundamenty

Prawdziwa gratka ukazała się archeologom w środkowej części rynku. Odkryto tam tajemnicze fundamenty, wykonane z wapienia. Choć nie wiadomo, do jakiego budynku należały, badacze już zaczynają snuć teorię. Na ten moment mogą założyć, że na tych fundamentach stał budynek znacznych rozmiarów, ale równie dobrze mogło to być kilka mniejszych, połączonych ze sobą. Budowla mogła być wykonana zarówno z drewna, jak i z cegły. Niemal z pewnością można stwierdzić, że obiekt miał wysoką rangę i był ważny dla mieszkańców średniowiecznego Cieszyna. Całkiem możliwe, że był to ratusz. Podczas prac renowacyjnych cieszyńskiego rynku udało się także odkryć fragmenty dwóch drewnianych wodociągów, które biegną w kierunku fontanny św. Floriana.

d16vrbv

Badaniami archeologów kieruje Bożena Chojnacka z PPS Invictus, a każdy dzień prac przynosi kolejne niespodzianki.

Zobacz też: Zaskakujące odkrycie w Holandii. Świątynia z czasów rzymskich pełna skarbów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16vrbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vrbv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj