Niesamowite odkrycie w Egipcie. Pokazali, co było w grobowcu
Czeska misja archeologiczna działająca w pobliżu płaskowyżu Giza odkryła grób starożytnego egipskiego urzędnika wojskowego, który dowodził batalionami złożonymi z zagranicznych żołnierzy. Odkrycie doprowadziło ekspertów do wniosku, że starożytny Egipt był znacznie bardziej zglobalizowany, niż kiedyś sądzono.
20.07.2022 13:40
Grobowiec należał do Wahibre-merry-Neitha, który żył między końcem 26. dynastii a początkiem 27. dynastii około 500 r. p.n.e. Jego grób został znaleziony przez pracowników Wydziału Egiptologii Uniwersytetu Karola w Pradze około 12 km na południowy wschód od piramid w Gizie, bardzo blisko odkrytej w lutym składu balsamującego, który również należał do Wahibre-merry-Neith. Projekt tego grobowca ze studnią nie ma identycznego odpowiednika w starożytnym Egipcie
Niebywałe odkrycie
Miejsce spoczynku podzielone jest na osobne części wąskimi mostkami wykutymi w naturalnej skale. Mierząca 14 metrów kwadratowych studnia główna miała około 6 metrów głębokości. Jednak, jak to było w zwyczaju w starożytnych miejscach pochówku z tamtych czasów, w środku głównej studni znajdował się mniejszy i głębszy szyb, który prowadził do podwójnego sarkofagu, w którym pochowano Wahibre-merry-Neith.
Na dnie głębszej studni o wymiarach 6,5 x 3,3 metra, na głębokości około 16 metrów, misja znalazła dwa sarkofagi, jeden w drugim.
Zewnętrzny sarkofag jest wykonany z dwóch dużych płyt białego wapienia, jak głosi oświadczenie ministerstwa, podczas gdy wewnętrzna trumna jest wykonana z bazaltowej skały i ma kształt ludzkiego ciała. W górnej części bazaltowego sarkofagu wyryto fragmenty 72. rozdziału egipskiej Księgi Umarłych. Teksty przedstawiają zmartwychwstanie zmarłego i jego podróż w zaświaty. Bazaltowy sarkofag ma 2,30 m długości i 1,98 m szerokości. Sarkofag nie zawierał mumii, co doprowadziło badaczy do wniosku, że splądrowanie grobowca nastąpiło około IV lub V wieku. Według oświadczenia ministerstwa górna część bazaltowego sarkofagu została zmiażdżona, sugerując, że to właśnie tam wtargnęli rabusie.
Chociaż grobowiec był bardzo lekki w odniesieniu do artefaktów, misja była w stanie wydobyć misternie rzeźbiony skarabeusz, około 400 posągów uszebti wykonanych z fajansu (spiekanego kwarcu materiału ceramicznego rozpowszechnionego w starożytnym Egipcie) oraz dwa alabastrowe słoje kanopskie (pojemniki, w których przechowywano organy zmarłego, które stanowiły ważny element starożytnych zwyczajów pogrzebowych).
Znaczenie odkrycia
- Chociaż wykopaliska archeologiczne w tym miejscu nie dostarczyły nam wielu ważnych znalezisk archeologicznych ani wyszukanych przedmiotów pogrzebowych, grobowiec ten jest uważany za wyjątkowy i ważny - powiedział dr Muhammad Mujahid, który bierze udział w wykopaliskach. Wyjaśnił, że daje to nowy wgląd w burzliwy okres, który wyznaczył początek perskiej dominacji nad starożytnym Egiptem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo