Niezwykłe odkrycie w Ziemi Świętej. Pochodzi z czasów Jezusa
Łaźnia rytualna znajduje się na szczycie klifu w "Górnym Mieście", obszarze Miasta Heroda, w którym mieszkały elity Jerozolimy. Pochodzi z czasów Drugiej Świątyni czyli okresu od 516 r. p.n.e. do 70 roku. To jednak nie koniec odkryć w tym miejscu.
Wykopaliska w pobliżu Wzgórza Świątynnego odsłoniły unikalną mykwę rytualną łaźni datowaną na okres Drugiej Świątyni. Mykwa to w judaizmie zbiornik z bieżącą wodą dla osób i naczyń, które zaciągnęły jakiegoś rodzaju nieczystość rytualną. Obmycia w niej dokonuje się przez całkowite zanurzenie.
Mykwa znajduje się na szczycie klifu w "Górnym Mieście". Nazwa ta została wymyślona przez historyka Józefa Flawiusza, aby opisać obszar Miasta Heroda, w którym mieszkały elity Jerozolimy w obecnej dzielnicy żydowskiej. Odkrycia dokonano w prywatnej willi, wbudowanej w podłoże skalne i wyposażonej w sklepiony sufit z pięknymi murami typowymi dla okresu Heroda.
Otynkowana cysterna na wodę, odkryta w pobliżu tej samej willi, była używana aż do zniszczenia Drugiej Świątyni przez Rzym w 70 roku. Zawierał pozostałości prawie 40 garnków, niektóre wciąż nienaruszone.
Wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się w lutym 2021 r., aby zapewnić niepełnosprawnym dostęp między Starym Miastem Jerozolimy a Ścianą Płaczu.
Przebieg wykopalisk
Operacje były nadzorowane przez Michala Habera i dr Orena Gutfelda z Uniwersytetu Hebrajskiego, finansowane częściowo przez izraelskie Ministerstwo Spraw Jerozolimskich i Fundację Williama Davidsona, a przewodzone przez Kompanię Odbudowy i Rozwoju Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta w Jerozolimie.
- Wykopaliska ujawniły szczątki pochodzące z okresu Drugiej Świątyni, okresu rzymsko-bizantyjskiego i osmańskiego - powiedział Gutfeld podczas badania tych unikalnych znalezisk. - Liczba kanałów wodnych, cystern i basenów odkrytych na tym obszarze odzwierciedla kluczową rolę, jaką na przestrzeni wieków odgrywało zaopatrzenie w wodę Jerozolimy - dodał.
To nie koniec odkryć
Wykopaliska odkryły również inne artefakty, które obejmują te okresy, w tym sieć otynkowanych basenów i kanałów. Wśród znalezisk był odcinek Dolnego Akweduktu z okresu osmańskiego, który transportował wodę z sadzawek Salomona w pobliżu Betlejem aż do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie w okresie Drugiej Świątyni.
Znaleziono także basen przemysłowy zbudowany przez żołnierzy X Legionu rzymskiego, którzy stacjonowali w Jerozolimie po założeniu rzymskiej kolonii Aelia Capitolina w 130 roku. Basen leży na pozostałościach wcześniejszego rzymskiego pieca, również zainstalowanego przez żołnierzy legionu. W dolnej warstwie cegieł kaflowych wybito jedną z liter "LXF", nawiązujących do "Legio X Fretensis", pełnej nazwy dziesiątego legionu.
- Te rzadkie znaleziska, dokonane podczas wykopalisk są naprawdę ekscytujące - powiedział podczas inauguracji projektu Ze'ev Elkin, Minister Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Minister Spraw Jerozolimy. - Dostarczają dowodów na ciągłą obecność Żydów w Jerozolimie przez tysiąclecia. Pod moim kierownictwem izraelskie Ministerstwo ds. Jerozolimy i Dziedzictwa będzie nadal chronić i rozwijać bogatą żydowską przeszłość Jerozolimy i przekształcać stolicę w nowoczesne, innowacyjne miasto - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo