Trwa ładowanie...
d3r59kr

Senat podjął decyzję ws. 12 listopada. Ustawa wróci do Sejmu

Senatorowie podjęli decyzję ws. ustawy dotyczącej ustanowienia dnia wolnego 12 listopada. Przyjęli ją, ale z poprawkami. To oznacza, że wróci do Sejmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski był zwolennikiem wprowadzenia wolnego dnia w listopadzie
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski był zwolennikiem wprowadzenia wolnego dnia w listopadzie (East News, Fot: Mateusz Jagielski)
d3r59kr

Za ustanowieniem 12 listopada święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości głosowało 46 senatorów. Przeciw było 20.
Dwóch wstrzymało się od głosu.

Ustawę przyjęto z 3 poprawkami dotyczącymi m.in. lekarzy oraz pracowników sklepów, którzy mają tego dnia iść do pracy, co oznacza, że musi wrócić do Sejmu. Najbliższe posiedzenie niższej izby parlamentu odbędzie się 7-9 listopada. Marszałek Sejmu może również zwołać dodatkowe. Pewne jest, że jeśli ustawa z poprawkami zostanie przegłosowana, prezydent będzie miał bardzo mało czasu na jej podpisanie, tak by 12 listopada był dniem wolnym.

W Senacie przez dwa dni debatowano nad przyjętą przez Sejm ustawą. - To ustawa napisana na kolanie - argumentował senator PO. Z kolei parlamentarzystka PiS apelowała, by potraktować wolny dzień jako "prezent dla narodu polskiego".

Biuro legislacyjne wyższej izby parlamentu krytycznie oceniło ten pomysł. - Ten akt normatywny nie odpowiada standardom przyzwoitej legislacji, jest niezgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego – twierdził jego ekspert.

d3r59kr

I podkreślił, że ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Jak zaznaczył, można odstąpić od odpowiedniego vacatio legis, ale musi istnieć jakieś uzasadnienie, a w tym przypadku trudno się go doszukać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r59kr

Podziel się opinią

Share

d3r59kr

d3r59kr
Więcej tematów