Trwa ładowanie...

Senat podjął decyzję ws. 12 listopada. Ustawa wróci do Sejmu

Senatorowie podjęli decyzję ws. ustawy dotyczącej ustanowienia dnia wolnego 12 listopada. Przyjęli ją, ale z poprawkami. To oznacza, że wróci do Sejmu.

Senat podjął decyzję ws. 12 listopada. Ustawa wróci do SejmuŹródło: East News, fot: Mateusz Jagielski
d4bpplm
d4bpplm

Za ustanowieniem 12 listopada święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości głosowało 46 senatorów. Przeciw było 20.
Dwóch wstrzymało się od głosu.

Ustawę przyjęto z 3 poprawkami dotyczącymi m.in. lekarzy oraz pracowników sklepów, którzy mają tego dnia iść do pracy, co oznacza, że musi wrócić do Sejmu. Najbliższe posiedzenie niższej izby parlamentu odbędzie się 7-9 listopada. Marszałek Sejmu może również zwołać dodatkowe. Pewne jest, że jeśli ustawa z poprawkami zostanie przegłosowana, prezydent będzie miał bardzo mało czasu na jej podpisanie, tak by 12 listopada był dniem wolnym.

W Senacie przez dwa dni debatowano nad przyjętą przez Sejm ustawą. - To ustawa napisana na kolanie - argumentował senator PO. Z kolei parlamentarzystka PiS apelowała, by potraktować wolny dzień jako "prezent dla narodu polskiego".

Biuro legislacyjne wyższej izby parlamentu krytycznie oceniło ten pomysł. - Ten akt normatywny nie odpowiada standardom przyzwoitej legislacji, jest niezgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego – twierdził jego ekspert.

I podkreślił, że ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Jak zaznaczył, można odstąpić od odpowiedniego vacatio legis, ale musi istnieć jakieś uzasadnienie, a w tym przypadku trudno się go doszukać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bpplm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpplm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj