Trwa ładowanie...

Senat opublikował wykaz lotów marszałka Stanisława Karczewskiego

W środę Centrum Informacyjne Senatu udostępniło wykaz lotów o statusie HEAD Stanisława Karczewskiego, głównie zagranicznych. Wynika z niego, że marszałek korzystał z rządowego samolotu przy okazji 29 podróży od początku 2018 r. W dziewięciu lotach towarzyszyła mu rodzina. Po trzech godzinach wykaz lotów zniknął ze strony internetowej.

Share
Senat opublikował wykaz lotów marszałka Stanisława KarczewskiegoŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
daar71h

Lotów rządowych o statusie HEAD w latach 2018-2019 było w sumie 58, bo liczbę wyjazdów (29) należy pomnożyć przez dwa (wylot z Warszawy i przylot do Warszawy). Rodzina brała udział w dziewięciu wyjazdach - wynika z wykazu Centrum Informacyjnego Senatu. Wykaz został opublikowany na stronie internetowej około godz. 17.00, a przed 20.00 zniknął.

1 marca 2018 r. marszałek Karczewski poleciał do Budapesztu (Węgry), gdzie wziął udział w spotkaniu Przewodniczących Parlamentu Grupy Wyszehradzkiej. Towarzyszyła mu rodzina - żona, córki i wnuki. Jak zaznacza Centrum Informacyjne Senatu, była to specjalna okazja, bo marszałkowi przyznano Wielki Krzyż Orderu Zasługi, a koszt pobytu rodziny pokrywała strona węgierska. Rodzina Karczewskiego leciała tylko w jedną stronę.

Kolejny rodzinny wyjazd był 14 czerwca 2018 r. Stanisław Karczewski poleciał do Bukaresztu (Rumunia), a w podróży towarzyszyła mu żona. Było to spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy, a także z tamtejszą Polonią.

daar71h

8 września 2018 r. marszałek Senatu z żoną Elizą polecieli do Wiednia (Austria) na obchody 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. 4 października 2018 r. małżeństwo Karczewskich poleciało do Kiszyniowa (Mołdawia) na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Mołdawii.

Kolejny lot z żoną marszałek Karczewski odbył 30 listopada 2018 r. Małżeństwo poleciało do Paryża z okazji inauguracji kaplicy polskiej w katedrze Notre Dame.

Źródło: senat

Tegoroczne loty i krajowe

W tym roku wspólne małżeńskie loty zaczęły się 20 maja, kiedy to Karczewscy odwiedzili Tbilisi (Gruzja) na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Gruzji.

daar71h

Kolejny lot odbył się 12 czerwca. Stanisław i Eliza Karczewscy polecieli znów do Paryża, gdzie marszałek wziął udział w spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy oraz Trójkąta Weimarskiego.

Oprócz zagranicznych lotów, w wykazie znalazły się trzy loty na terenie Polski. 18 września 2018 r. marszałek Senatu poleciał do Krakowa "na spotkanie z marszałkiem Sejmu, premierem i członkami rządu". Prawdopodobnie chodziło o miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu, które odbywały się każdego 18. dnia miesiąca.

Z kolei 19 września 2018 r. Stanisław Karczewski z żoną odbyli podróż na trasie Warszawa-Gdańsk-Warszawa. Wyjazd był związany z wizytą przewodniczącego Rady Państwowej Republiki Słowenii w Polsce. Z kolei 8 grudnia 2018 r. marszałek poleciał z żoną do Gdańska, gdzie towarzyszył przewodniczącemu Senatu Rumunii.

W czwartek Centrum Informacyjne Senatu ma opublikować wykazy lotów z lat 2015-2017.

daar71h

Rodzinne loty marszałków

W środę na konferencji prasowej PO poseł Cezary Tomczyk zdradził, że sprawa lotów może dotyczyć również marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Tego samego dnia po południu okazało się, że w marcu 2018 roku Stanisław Karczewski zabrał na pokład rządowego samolotu żonę i wnuki. Polecieli na uroczystości do Budapesztu - podała wyborcza.pl. Tydzień temu marszałek Senatu pytany, czy latał z rodziną rządowym samolotem, odpowiedział, że nie.

Pod koniec lipca media ujawniły, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wiele razy podróżował rządowym samolotem do rodzinnego Podkarpacia. Często też zabierał z sobą członków rodziny. Kuchcińscy latali nie tylko nowym gulfstreamem, ale również śmigłowcem Sokół. Maszyny kursowały głównie między Warszawą a Rzeszowem. Rodzinne miasto marszałka to Przemyśl. Służba Ochrony Państwa nadawała tym lotom najwyższy status: HEAD.

W środę okazało się, że marszałek Sejmu zapraszał na pokład samolotu także partyjnych kolegów z żonami, np. posła Stanisława Piotrowicza z żoną, eurodeputowanego Zdzisława Krasnodębskiego z małżonką, a także posła Bogdana Rzońcę czy marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.

Na stronie Sejmu opublikowano wykaz 85 połączeń z 2018 i 2019 r. Część z nich dotyczy takich wydarzeń, jak Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej czy Dożynki Powiatu Jarosławskiego. Jak podały media, podniebne podróże Kuchcińskiego w okresie od marca 2018 do maja 2019 roku z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem kosztowały budżet państwa ponad 4 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

daar71h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daar71h
daar71h
Więcej tematów