PolskaSenat podjął decyzję ws. "Piątki dla zwierząt". Nowelizacja trafi do Sejmu

Senat podjął decyzję ws. "Piątki dla zwierząt". Nowelizacja trafi do Sejmu

Senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w całości. Nie zgodzili się także na przyjęcie jej bez zmian. Przegłosowali natomiast liczne poprawki. W tym dwie, które znacznie zmieniają pierwotny projekt tzw. piątki Kaczyńskiego. Chodzi o rytualny ubój drobiu oraz wydłużone vacatio legis m.in. w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra. Przyjęcie ustawy z poprawkami oznacza rozłam w PiS, ale także w senackiej koalicji.

Senat podjął decyzję ws. "Piątki dla zwierząt". Teraz dalszy los ustawy jest w rękach posłów
Senat podjął decyzję ws. "Piątki dla zwierząt". Teraz dalszy los ustawy jest w rękach posłów
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
Violetta Baran

Przeciwko odrzuceniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w całości (wniosek PSLi senackiej komisji rolnictwa) głosowało 64 senatorów, 24 było "za", 9 wstrzymało się od głosu.

Przeciwko odrzuceniu całości ustawy zagłosowało 40 senatorów PiS jeden był "za", a czworo wstrzymało się od głosu. Troje senatorów - Margareta Budner, Jan Maria Jackowski oraz Zdzisław Pupa - w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

To głosowanie podzieliło mocno klub Koalicji Obywatelskiej. 20 senatorów zagłosowało za wnioskiem o odrzucenie ustawy i 20 przeciwko temu wnioskowi. Od głosu wstrzymało się troje senatorów: Halina Bieda, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej.

Za przyjęciem tej ustawy bez poprawek głosowało zaledwie 2 senatorów. 97 zagłosowało "przeciw", 1 senator wstrzymał się od głosu.

"POPiS w Senacie przyklepał Piątkę Kaczyńskiego. Zabrakło dobrej woli i zdrowego rozsądku. Poparto ustawę antypolską i antyrolniczą, niekonstytucyjną i sprzeczną z prawem unijnym. Nie odpuścimy tego i zrobimy wszystko, żeby nigdy nie weszła w życie" - napisał po głosowaniu szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na swoim profilu Twitterze.

"Piątka Kaczyńskiego" z dużymi poprawkami

Marszałek zarządził więc głosowanie nad poszczególnymi poprawkami zgłoszonymi podczas prac nad nowelizacją.

Senat przyjął już poprawkę wykreślającą z noweli o ochronie zwierząt ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu.

Senatorowie poparli także poprawkę wydłużającą do końca 2025 r. wejście w życie przepisów dot. ograniczenia uboju rytualnego, a w przypadku zakazu hodowli zwierząt na futra - do 31 lipca 2023 r.

Za tą poprawką opowiedziało się 50 senatorów, 42 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu.

Senat wprowadził też poprawkę umożliwiającą odwołanie się do sądu, gdyby oferowana przez rząd rekompensata była dla rolnika niekorzystna. Rząd PiS nie był w stanie określić konsekwencji finansowych, a decyzja o odszkodowaniach miała być tylko decyzją administracyjną. Ponadto przegłosowano m.in. emerytury dla zwierząt służących państwu, zakaz egzekucji komorniczej w przypadku zwierząt, nakaz czipowania zwierząt domowych i utworzenie centralnego rejestru.

Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami zagłosowało 76 senatorów. Przeciwko opowiedziało się 11 senatorów, wstrzymało się od głosu 10.

Za przyjęciem poprawionej nowelizacji opowiedziało się 39 senatorów z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych. Przeciwko było 7 senatorów z PiS, 1 z KO, 3 z PSL. Od głosu wstrzymało się 10 senatorów: 7 z KO, 2 z Lewicy i 1 z koła senatorów niezależnych.

"Piątka dla zwierząt" - dużo emocji i kontrowersji

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt budzi wciąż wiele emocji i kontrowersji. Prace nad nią w Senacie trwały do ostatniej chwili. Podczas prac komisji i debaty w Senacie zgłoszono kilkadziesiąt poprawek.

W środę rano zgłoszonymi podczas debaty poprawkami po raz kolejny zajęła się senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisja ustawodawcza. Dyskusja trwała kilka godzin.

Po zakończeniu prac w komisjach zebrał się senacki klub PiS. To dlatego marszałek Senatu Tomasz Grodzki przełożył rozpoczęcie obrad Senatu na godz. 15.

- W sprawie "Piątki dla zwierząt" obowiązuje dyscyplina. Dokonaliśmy licznych zmian po dyskusjach. Nie powinno być dużych wątpliwości. Mam nadzieję, że senatorowie, którzy je zgłaszali, zostali przekonani i cały klub senacki PiS zagłosuje zgodnie z rekomendacjami - stwierdził wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Przewodniczący senackiej części klubu parlamentarnego PiS Marek Martynowski poinformował, że najważniejsze rekomendacje to: głosowanie przeciw wnioskom o odrzucenie nowelizacji oraz o przyjęcie jej bez poprawek. - Myślę, że większość zagłosuje przeciwko tym wnioskom i będziemy rozpatrywać wnioski te, które zostały zgłoszone na dzisiejszych komisjach i wcześniejszych, merytoryczne, i oczywiście te, które zapowiedział pan premier również będą głosowane - dodał senator Martynowski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (424)