PolskaSejm: zmiany w ustawie o Służbie Cywilnej

Sejm: zmiany w ustawie o Służbie Cywilnej

Sejm zdecydował, że do końca 2005 r. dyrektorzy generalni urzędów będą mogli - za zgodą premiera - decydować o zatrudnieniu na wyższych stanowiskach w Służbie Cywilnej osób spoza korpusu tej służby.

18.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Posłowie przyjęli we wtorek poprawkę do nowelizacji ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów dotyczące przepisów ustawy o Służbie Cywilnej. Za wprowadzeniem tego przepisu głosowało 225 posłów, przeciw były 142, a 29 wstrzymało się od głosu.

Sejm zdecydował, że do końca grudnia 2005 r. dyrektor generalny urzędu administracji państwowej może wyrażać zgodę na obsadzanie wyższych stanowisk w Służbie Cywilnej przez osobę nie będącą członkiem korpusu tej Służby. Osoba taka ma zajmować powierzone jej stanowisko do czasu obsadzenia go w drodze konkursu.

W myśl przyjętego przepisu dyrektor generalny może podjąć taką decyzję, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, a dana osoba posiada szczególne doświadczenie lub umiejętności zawodowe. Zgodę na obsadzenie stanowiska ma wyrażać premier.

Posłowie przyjęli także poprawkę, zgodnie z którą sekretarza Rady Ministrów będzie powoływał premier. Do tej pory ustawa o Służbie Cywilnej przewidywała, że stanowisko to jest obsadzane w drodze konkursu.

Zmiany te krytykuje opozycja. Wiceszef klubu Platformy Obywatelskiej Jan Maria Rokita jest zdania, że oznaczają one pucz w państwie. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że zmiany są sprzeczne z konstytucją i mogą zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. (mag)

sejmniknbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)