PolskaSejm za zamianami w Prawie wodnym

Sejm za zamianami w Prawie wodnym

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę w Sejmie za zmianami w Prawie wodnym. Prawo i Sprawiedliwość chce skreślenia kilku zapisów z nowelizacji, a PSL zgłosił dwie poprawki.

05.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokument trafi ponownie do sejmowej Komisji Środowiska. Głosowanie nad zmianami odbędzie się prawdopodobnie dopiero podczas kolejnego posiedzenia Sejmu.

Uchwalone przez Sejm poprzedniej kadencji Prawo wodne wchodzi w życie 1 stycznia 2002 r. Rząd, który wniósł projekt nowelizacji, chce m.in., by ze względów finansowych przesunąć o 2 lata utworzenie urzędu Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Przez ten okres jego zadania i kompetencje będą przypisane ministrowi środowiska.

Minister środowiska Stanisław Żelichowski apelował o wycofanie poprawek i propozycji skreśleń zgłoszonych przez posłów, żeby skrócić czas wejścia w życie nowelizowanych zapisów. Jeżeli przepisy nie wejdą w życie, 1 stycznia będziemy bez ochrony przeciwpowodziowej - argumentował minister.

Posłowie popierali też zdjęcie z obowiązków państwa finansowanie służby meteorologicznej na lotniskach, co ma dać 11 mln zł oszczędności. Ze względu na złą sytuację budżetu Ministerstwo Infrastruktury nie będzie już pokrywać kosztów osłony meteorologicznej lotnictwa cywilnego. Koszty te będą teraz ponosić faktyczni użytkownicy polskiej przestrzeni powietrznej.

Posłowie chcą też, by obowiązywały stare przepisy Prawa wodnego regulujące sposób prowadzenia akcji ratunkowej w czasie powodzi i funkcjonowania komitetów przeciwpowodziowych. Te kwestie miała regulować ustawa o stanach nadzwyczajnych i klęskach żywiołowych, jednak w poprzedniej kadencji nie udało się jej uchwalić. Stare przepisy miałyby obowiązywać do czasu uchwalenia takiej ustawy. (miz)

prawozmianysejm
Komentarze (0)