Sejm uzupełnił skład Trybunału Stanu
Sejm uzupełnił skład Trybunału Stanu. Nowymi sędziami TS zostali - zgłoszony przez PO Kazimierz Barczyk oraz zgłoszony przez PiS Jarema Trzebiński. Obaj będą wiceprzewodniczącymi Trybunału. Za wyborem Barczyka głosowało 382 posłów, przeciw było 16, a 5
wstrzymało się od głosu.
Wybór Trzebińskiego poparło 402 posłów, 4 było przeciwnych, a 9 wstrzymało się od głosu.
Kazimierz Barczyk zgłoszony przez PO, urodzony w 1950 r. adwokat, radca prawny, pełnił wiele funkcji publicznych. W latach 1989-1991 był sędzią Trybunału Stanu. W latach 1997-99 był Sekretarzem Stanu w Kancelarii Premiera i Sekretarzem Komitetu Społecznego Rady Ministrów koordynującego wprowadzenie czterech reform społecznych. W latach 1999-2001 był doradcą premiera ds. samorządu terytorialnego.
Zgłoszony przez PiS Jarema Trzebiński, urodzony w 1970 r. studiował prawo i administrację na Uniwersytecie Wrocławskim, aplikację sądową odbył w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W latach 1998-2001 był asesorem Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej w Wydziale Gospodarczym; w latach 2001-2006 był sędzią tego sądu.
Trybunał Stanu orzeka o odpowiedzialności za naruszenie konstytucji lub ustaw przez m.in. prezydenta, premiera, ministrów oraz posłów. Sędzią TS może być każdy obywatel polski "niekarany sądownie". Członkowie Trybunału najczęściej nie są zawodowymi sędziami.
9 czerwca przed TS miał stanąć Emil Wąsacz - minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka - za sprawę prywatyzacji PZU. Sprawa spadła jednak z wokandy po tym, jak 19 maja w wypadku samochodowym zginął wiceprzewodniczący TS Stanisław Owczarek, który miał przewodniczyć składowi w sprawie Wąsacza. Z kolei sam zrezygnował inny wiceprzewodniczący TS Jan Olszewski. W tej sytuacji przewodniczący TS, którym z urzędu jest I prezes Sądu Najwyższego, obecnie Lech Gardocki, zwrócił się do marszałka Sejmu o wyłonienie dwóch nowych wiceszefów Trybunału.