Sejm uznał, że Radio Maryja było dyskryminowane
Sejm przyjął w czwartek uchwałę, w której domaga się od KRRiT podjęcia wszelkich działań w celu niezwłocznego usunięcia nierównej pozycji Radia Maryja w stosunku do pozostałych nadawców.
26.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Za uchwałą głosowało 195 posłów, przeciw było 183, a 5 wstrzymało się od głosu.
Według uchwały, Krajowa Rada dyskryminowała Radio Maryja podczas procesu koncesyjnego, preferując jednocześnie innych niepublicznych nadawców radiowych. Autorzy uchwały zarzucają Radzie m.in. stosowanie nieprzejrzystych kryteriów przyznawania częstotliwości, upolitycznienie procesu koncesyjnego oraz stwarzanie obszaru potencjalnego występowania zjawisk korupcyjnych.
Sejm wzywa Radę do usunięcia nierównej pozycji Radia Maryja i zapewnienia mu statusu równoprawnego z innymi ogólnokrajowymi stacjami radiowymi.
Projekt uchwały w sprawie nierównoprawnego traktowania nadawców radiowych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w związku z realizacją koncesji radiowych, przedstawiła Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Radio Maryja dociera obecnie do 94% ludności kraju. W obecnym procesie koncesyjnym Radio Maryja ma otrzymać dodatkowe częstotliwości.
Joanna Stępień, rzeczniczka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusza Brauna powiedziała, że do opracowania uchwały skłonił posłów raport NIK, ogłoszony w styczniu 2000 roku. Raport ten dotyczył działalności Rady do 1999 roku. Stępień dodała, że 22 marca tego roku Rada Radiofonii w przyznanej Radiu Maryja koncesji zezwoliła temu nadawcy na rozmieszczenie na terenie Polski 120 nadajników. (an, ajg)