Trwa ładowanie...
d24lddx

Sejm uczcił 90. rocznicę odzyskania niepodległości

Z okazji 90. rocznicy wydarzeń 1918 roku, w przyjętej przez aklamację uchwale, Sejm wyraził wdzięczność i złożył hołd "całemu społeczeństwu, które w trudnym okresie niewoli
zachowało przywiązanie do wolności, co zaowocowało odzyskaniem niepodległości i powstaniem II RP".

d24lddx
d24lddx

W uchwale przypomniano, że 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. "Dążenia kilku pokoleń Polaków, którzy powstańczym wysiłkiem zbrojnym i codzienną pracą organiczną walczyli o wolną Polskę, zostały zwieńczone sukcesem" - podkreślono.

Sukces ten - zaznaczono - był "możliwy dzięki zaangażowaniu się całego narodu, który w walce o niepodległość ojczyzny potrafił zjednoczyć się pod mądrym przywództwem polityków reprezentujących wszystkie nurty i stronnictwa".

"Wolna i demokratyczna Polska narodziła się dzięki ówczesnej niepodległościowej lewicy, narodowej prawicy, ludowcom, ugrupowaniom chadeckim i konserwatystom jako państwo tolerancyjne, wielonarodowe i wrażliwe społecznie. Na jego rzecz pracował cały naród - inteligencja, robotnicy oraz chłopi" - głosi uchwała.

Jak podkreślono, w niezwykle krótkim czasie, mimo przeszkód wynikających z ogromu różnic między trzema odrębnymi zaborami, powstało państwo zdolne do samodzielnego bytu, do skutecznej obrony swoich granic.

d24lddx

"W 90. rocznicę pamiętnych wydarzeń 1918 roku Sejm wyraża wdzięczność i składa hołd całemu społeczeństwu, które w trudnym okresie niewoli zachowało przywiązanie do wolności, co zaowocowało odzyskaniem niepodległości i powstaniem II Rzeczypospolitej" - napisano w uchwale.

11 listopada 1918 podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojnę światową. Przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski, uwolniony pod naciskiem opinii publicznej z więzienia w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy 10 listopada.

Dzień później Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 14 listopada przejął on władzę cywilną, a 16 listopada w depeszy do państw Ententy, Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie. Choć granice niepodległej Polski w 1918 roku zaczynały się dopiero kształtować, 11 listopada 1918 roku pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.

d24lddx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24lddx
Więcej tematów