Trwa ładowanie...
d1b8qhd

Sejm: technika nie będą szkołami ponadgimnazjalnymi

Technika nie będą szkołami ponadgimnazjalnymi - zadecydował w czwartek Sejm. Posłowie przyjęli poprawki Senatu przywracające w tzw. Oświatowej ustawie czyszczącej propozycje rządowe.

d1b8qhd
d1b8qhd

Rząd proponował, by szkołami ponadgimnazjalnymi były trzyletnie, 5-profilowe licea, zakończone maturą, 2,3-letnie szkoły zawodowe, 2-letnie licea uzupełniające (umożliwiające uzyskanie matury absolwentom szkół zawodowych) i szkoły policealne. Na początku lipca Sejm zmienił decyzję, proponując, by szkołami ponadgimnazjalnymi były także technika.

Zdaniem wiceministra edukacji Wojciecha Książka, dobrze się stało, że Sejm przywrócił rozwiązania rządowe. Dajemy sygnał młodym ludziom, że szkoła nie będzie pułapką - powiedział wiceminister. Podkreślił, że nawet najlepsze kwalifikacje zdobyte w technikum nie zapewnią młodym ludziom miejsc pracy.

Według niego, trzeba przemodelować system kształcenia na szerokoprofilowy. Przygotowując młodzież do matury trzeba, jego zdaniem, zwrócić uwagę głównie na język angielski, informatykę i przedsiębiorczość. Kwalifikacje na poziomie technikum można będzie uzyskać w szkole policealnej, likwidujemy tylko szyld - zapewnił Wojciech Książek.

Przeciwny likwidacji techników był Sojusz Lewicy Demokratycznej. Były minister edukacji, poseł lewicy Jerzy Wiatr powiedział, że dobrze prowadzone technika mogą ciągle spełniać pożyteczne funkcje. Jego zdaniem likwidacja technikum jest błędem.

Sojusz opowiada się za czteroletnimi technikami z maturą po trzeciej klasie. Zdaniem posłów SLD, pozostawienie liceum profilowanego i szkoły zawodowej spowoduje, że znaczna część młodzieży, która nie będzie mogła w ciągu czterech lat zdobyć pełnego średniego wykształcenia wraz z wykształceniem zawodowym, pójdzie do szkół zawodowych. (jd)

d1b8qhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b8qhd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj