Sejm. Reasumpcja głosowania – czym jest i jak powinna przebiegać?
Nocne głosowanie w Sejmie wywołało burzę. Opozycja nie zgadza się na anulowanie głosowania i uważa, że marszałek Elżbieta Witek dopuściła się przestępstwa. Zdaniem Lewicy powinna być przeprowadzona reasumpcja głosowania, po spełnieniu określonych warunków. Na czym ona polega reasumpcja i jak może zostać przeprowadzona?
W czwartek w nocy w Sejmie doszło do nietypowego zdarzenia. Podczas głosowania nad kandydatami do KRS zostały przeprowadzone dwa, a nie jedno głosowanie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po przeprowadzeniu pierwszego głosowania orzekła, że z powodu awarii maszyn do głosowania, posłowie ponownie wypowiedzą się w sprawie kandydatów.
Tą decyzją oburzona jest opozycja. Michał Szczerba na Twitterze tłumaczył, że "Nie można anulować przeprowadzonego głosowania. Wyniki głosowania są ostateczne. Sejm może dokonać reasumpcji, tylko na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów".
Dokładne zapisy dotyczące reasumpcji głosowania znajdujemy w Regulaminie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W artykule 189. zapisano:
- W razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, Sejm może dokonać reasumpcji głosowania.
- Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie.
- Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów.
- Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego.
Anulowane głosowanie. Będzie zawiadomienie do prokuratury?
Jeszcze w czwartek Lewica zapowiedziała, że w piątek planuje złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Elżbietę Witek. Decyzję opozycji popiera m.in. Roman Giertych, który we wpisie na Twitterze wyraził swoje zdanie na temat głosowania w Sejmie.
Przeciwnego zdania są politycy PiS. Jacek Sasin w rozmowie z Polsat News podkreślił, że Marszałek Sejmu podjęła słuszną decyzję.
Zobacz też: Zamieszanie w Sejmie podczas głosowania nad członkami do KRS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl