Trwa ładowanie...
d321wna
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejm podjął uchwałę ws. polityki imigracyjnej Polski

• Sejm podjął uchwałę w sprawie polityki imigracyjnej Polski
• Izba negatywnie ocenia decyzję Rady UE ws. relokacji 120 tys. uchodźców
• Sejm popiera niesienie pomocy finansowej
• Uchwałę poparli posłowie PiS i Kukiz'15
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm podjął uchwałę ws. polityki imigracyjnej Polski
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d321wna

Sejm wzywa rząd "do szczególnie dokładnego stosowania krajowych kryteriów polityki uchodźczej, która szczególną ochroną powinna obejmować samotne kobiety, dzieci, rodziny wielodzietne oraz mniejszości religijne".

W uchwale Sejm wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy imigrantów. Stwierdza, że instrumenty polityki uchodźczej i imigracyjnej powinny pozostać w rękach państwa polskiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera niesienie i finansowanie pomocy humanitarnej w miejscach objętych konfliktem zbrojnym i krajach z nimi sąsiadujących - napisano w uchwale.

d321wna

Uchwałę poparli posłowie Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz15. Przeciw podjęciu uchwały głosowali parlamentarzyści z PO i Nowoczesnej. Posłowie PSL-u w większości wstrzymali się od głosu.

We wrześniu ub. roku UE uzgodniła, że 160 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy docierają do Włoch i Grecji, zostanie rozdzielonych pomiędzy pozostałe państwa członkowskie w ciągu dwóch lat. Na każdy kraj przypadła określona kwota uchodźców, którzy mają zostać relokowani. Polska ma przyjąć ok. 6300 osób. Na razie zaoferowała 100 miejsc, ale nie przyjęła jeszcze ani jednej osoby.

Unijny komisarz wysłał listy do ministrów spraw wewnętrznych Unii apelując o przyspieszenie procesu relokacji. "Ten system nie działa i wiemy dlaczego tak jest, dlatego naciskamy na wszystkie państwa członkowskie, by robiły to, do czego się zobowiązały" - powiedział Avramopoulos. "Mówimy to bardzo wyraźnie: każdy musi podejść do tego mechanizmu w sposób odpowiedzialny" - dodał komisarz.

d321wna

Komisja Europejska uznała jednocześnie, że Austria powinna zostać zawieszona - na rok - w przyjęciu 30 procent liczby migrantów, jaką jej początkowo przydzielono. Powodem jest duża presja migracyjna pod jaką znajdują się obecnie austriackie władze. W grudniu podobne wyłączenie otrzymała Szwecja. Polska - w ramach unijnego mechanizmu - ma zaś przyjąć ponad 6 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch.

d321wna

Podziel się opinią

Share

d321wna

d321wna
Więcej tematów