PolskaSejm o przeciwdziałaniu przemocy w mediach

Sejm o przeciwdziałaniu przemocy w mediach

Zaostrzenie kar dla tych, którzy promują przemoc i obsceniczność w środkach masowego przekazu, zakłada obywatelski projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w mediach. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

09.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Projekt ustawy przygotował komitet obywatelski z Przemyśla, który założyli pedagodzy, lekarze i nauczyciele. Opieramy się na przekonaniu, że podstawą wychowania dzieci jest rozwijanie ich wrażliwości na różnice pomiędzy dobrem a złem, natomiast niektóre media coraz głębiej niszczą tę wrażliwość - czytamy w deklaracji komitetu.

Zgodnie z projektem ustawy, między godz. 6.00 a 22.00 obowiązywałby zakaz emitowania programów telewizyjnych i radiowych, zawierających przemoc i obsceniczność. Treści szkodliwych dla nieletnich nie można by pokazywać także w kreskówkach. W kinach - przed, w trakcie lub po projekcji filmów dla najmłodszych obowiązywałby zakaz emitowania reklam skierowanych do dorosłych.

W telewizji reklamy programów dla osób dorosłych nie mogłyby się pojawić 10 minut przed lub po, a także w trakcie programów i filmów przeznaczonych dla dzieci. W myśl projektu treści wulgarne, obsceniczne i zawierające przemoc nie mogłyby również ukazywać się w prasie, broszurach i książkach dla najmłodszych. Zakaz dotyczyłby również gier video.

Za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Kultury i Środków Przekazu opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. (jask)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)