Trwa ładowanie...
duuwdxe

Sejm nie zajmie się reformą sądownictwa. Projekt zdjęty z porządku obrad

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka poinformował, że projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych został zdjęty z porządku obrad. Taką decyzję podjął Konwent Seniorów.
Share
Sejm nie zajmie się reformą sądownictwa. Projekt zdjęty z porządku obrad
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
duuwdxe

Nieoficjalnie wiadomo, że przyczyną odroczenia była kwestia zharmonizowania niespójności przepisów w trzech procedowanych obecnie w Sejmie projektach. Dotyczą one Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz ustroju sądów powszechnych.

Chodzi o projekt reformy sądownictwa złożony przez posłów PiS w połowie kwietnia. W tej propozycji zakładano zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów. Zgodnie z założeniami reformy, minister sprawiedliwości mógłby odwoływać prezesów sądów, gdy ci nie wywiązywaliby się ze swoich obowiązków oraz pełnienie przez nich funkcji nie dałoby się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów sądów. Zgodnie z tym projektem sprawy przydzielany byłyby sędziom w sposób losowy, a oni sami musieliby być równo obciążeni sprawami.

We wtorek Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosiła swoje stanowisko ws. zmian, jakie zaproponował zarówno minister sprawiedliwości, jak i posłowie PiS. Zdaniem naukowców reforma jest niekonstytucyjna i niszczy niezawisłość sędziów.

duuwdxe

Podziel się opinią

Share
duuwdxe
duuwdxe
Więcej tematów