Trwa ładowanie...

Reforma sądownictwa okiem ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjęła uchwałę w sprawie planowanej reformy sądownictwa. Zdaniem naukowców rządowa reforma jest niekonstytucyjna, likwiduje trójpodział władzy i niszczy niezawisłość sędziowską - poinformowało RMF FM.

Reforma sądownictwa okiem ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w KrakowieŹródło: WP.PL/Robert Kolig
di3c1w2
di3c1w2

Pod lupę wzięto zarówno rządowy, jak i poselski projekt zmiany ustawy o sądownictwie. Lista zarzutów wobec zaplanowanej reformy jest wyjątkowo długa. Zmianę wyboru z 15 na 25 sędziów do składu Krajowej Rady Sądownictwa, których ma wybierać Sejm z kandydatów zgłoszonych przez marszałka lub posłów, naukowcy UJ uznali za łamanie konstytucji, która gwarantuje, że sędziowie powinni być wybierani przez własne środowisko.

Zdaniem śrpdowiska uniwesyteckiego w Krakowie tak skonstruowana ustawa i wprowadzane zmiany, naruszą trójpodział władzy. Do tej pory Sejm może wybierać jedynie sześciu członków Rady. Jednak planowana zmiana spowoduje, iż to posłowie będą mieli najwiękzy wpływ na sklad KRS, a nie ich własne środowisko.

Naukowcy są także zaniepokojeni zwiększeniem wpływów ministra sprawiedliwości. Dzięki reformie będzie miał prawo jednoosobowego i arbitralnego powoływania oraz odwoływania prezesów sądów wszystkich szczebli. Dodatkowo samorząd sędziowski nie będzie miał wpływu na te decyzje, co zdaniem ekspertów zaburza konstytucyjną zasadę izolacji sądownictwa od władzy politycznej.

Eksperci w wydziału prawa UJ zwrócili także uwagę na niekonstytucyjność jednego z przepisów planowanej zmiany w ustawie, któy mówi o wygaśnięciu mandatów sędziów KRS w ciągu 30 dni od wejścia w życie niwej ustawy, co jest sprzeczne z Konstytucją, która wskazuje, iż wybrani do KRS sędziowie pełnią 4-letnią kadencję.

di3c1w2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di3c1w2
Więcej tematów