PolskaSejm: kluby SLD i PSL poprą trudny budżet

Sejm: kluby SLD i PSL poprą trudny budżet

W trakcie sejmowej debaty (PAP/Radek Pietruszka)
We wtorek w Sejmie toczy się debata nad projektu budżetu na 2002 rok. Projekt ustawy budżetowej przedstawił wicepremier i minister finansów Marek Belka. Powiedział, że budżet 2002 roku to początek naprawy gospodarki.

Jednocześnie z projektem budżetu Sejm omawia projekty kilkunastu ustaw okołobudżetowych. Proponowane zmiany w tych ustawach wynikają z sytuacji finansów publicznych i potrzeby oszczędności.

Debata nad projektami planowana jest do godz. 22.00

Zgodnie z przedłożeniem rządowym przyszłoroczne dochody państwa mają wynieść 143,9 miliarda, a wydatki 183,9 miliarda złotych. Deficyt ma nie przekroczyć 40 miliardów złotych.

Przyszłoroczna inflacja zakładana jest na poziomie 4,5%, a wzrost PKB ma wynieść 1%. Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje, że na koniec przyszłego roku stopa bezrobocia wzrośnie do ponad 18,5% wobec planowanego na koniec tego roku 17,3%. Ministerstwo Finansów uzasadnia to słabym tempem wzrostu gospodarczego, który czeka Polskę w przyszłym roku.

Kluby SLD i PSL poprą projekt budżetu na przyszły rok, choć podkreślają, że będzie to bardzo trudna ustawa budżetowa. Sojusz będzie podczas prac w Komisji zgłaszał poprawki do ustaw okołobudżetowych. Ten budżet jest ograniczony tym co zastaliśmy - powiedział sekretarz klubu SLD Wacław Martyniuk w poniedziałek dziennikarzom.

Martyniuk podkreślił, że SLD w pracach nad ustawami okołobudżetowymi w komisjach zaproponuje kilka rozwiązań, które ograniczą "drastyczność" tych projektów, ale z drugiej strony nie zachwieją główną filozofią budżetową.

Kluby PiS i LPR zapowiedziały, że zgłoszą wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, zakładającego skrócenie urlopów macierzyńskich.

Po pierwszym czytaniu projekt ustawy budżetowej skierowany zostanie do Komisji Finansów Publicznych, o ile nie przejdzie wniosek o jego odrzucenie.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, poszczególnymi częściami projektu zajmować się będą właściwe komisje. Po zakończeniu prac przekażą one swoje stanowiska komisji finansów, co ma nastąpić do 28 grudnia. Przewiduje się, że komisja finansów przyjmie sprawozdanie do 31 stycznia. Gdyby tak się stało, drugie czytanie projektu budżetu odbyłoby się w połowie lutego. Termin głosowania zależy od przebiegu drugiego czytania - od ewentualnych poprawek, którymi ponownie musiałaby się zająć komisja.

Po uchwaleniu budżetu trafi on do Senatu. (aka)

sldpslbudżet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)