Sejm. Harmonogram obrad. Posłowie zbiorą się przed świętami
Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie jeszcze przed Bożym Narodzeniem powrócą do ław Sali Posiedzeń. Kiedy najbliższe obrady Sejmu? Jak wygląda szczegółowy harmonogram porządku dziennego?
Inauguracyjne obrady pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji odbyły się w poniedziałek 13 listopada 2023. Od tego czasu posłowie m.in. wybrali i powołali nowy rząd, przyjęto pierwsze ustawy oraz powołano członków komisji i instytucji. Jak wynika z informacji przekazanych na stronie internetowej izby niższej parlamentu, posłowie powrócą do ław sejmowych jeszcze w tym tygodniu.
Sejm. Kiedy obrady? Jak wygląda harmonogram porządku dziennego?
Jak wynika z informacji, podanych na oficjalnej stronie internetowej Sejmu, obrady izby niższej przed świętami odbędą się kolejno 19, 20 oraz 21 grudnia 2023. Jak wygląda dokładny porządek posiedzenia Sejmu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obrady Sejmu we wtorek 19 grudnia 2023 mają rozpocząć się o godzinie 14:00. Na ten dzień zaplanowano:
- sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Przewidziano również czas na 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w tej sprawie.
Poza sprawozdaniem, odbyć mogą się również głosowania. W harmonogramie obrad Sejmu przewidziano również czas na ewentualne oświadczenia poselskie.
Obrady Sejmu w środę 20 grudnia rozpoczną się o godzinie 9:00. W tym dniu posłów czeka m.in.:
- ślubowanie Rzecznika Praw Dziecka
- sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Przewidziano również czas na 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w tej sprawie.
Dodatkowo w harmonogramie obrad Sejmu przewidziano czas na ewentualne głosowania oraz oświadczenia poselskie.
Obrady Sejmu w czwartek 21 grudnia rozpoczną się o godzinie 9:00. W harmonogramie porządku dziennego posiedzenia wyszczególniono m.in.:
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2024
- pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Przewidziano również czas na debatę średnią w łącznej dyskusji w sprawie
- głosowania, w tym: wskazanie członków Państwowej Komisji Wyborczej oraz wybór składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
W harmonogramie obrad Sejmu przewidziano również czas na ewentualne oświadczenia poselskie.
Obrady Sejmu. Gdzie śledzić posiedzenie?
Obrady Sejmu X kadencji cieszą się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Transmisje z obrad śledzi średnio kilkadziesiąt tysięcy internautów, a relacje z obrad, w trakcie których exposé wygłosili Mateusz Morawiecki oraz Donald Tusk odtworzono na oficjalnym kanale Sejmu w serwisie YouTube ponad 4 miliony razy.
Gdzie śledzić obrady Sejmu na żywo? Poza oficjalnym kanałem izby niższej na YouTube, pracę posłów można obejrzeć również między innymi na oficjalnej stronie internetowej Sejmu oraz w mediach społecznościowych.