PolskaSejm będzie pracował nad projektem likwidacji WSI

Sejm będzie pracował nad projektem likwidacji WSI

Sejmowa komisja nadzwyczajna zajmująca się ustawami likwidującymi WSI zakończyła obrady i przyjęła ostatecznie zmienione w trakcie jej prac zapisy prezydenckich projektów tych ustaw. Podczas rozpoczynającego się we wtorek dwudniowego posiedzenia ustawami zajmie się Sejm.

We wtorek przed południem posłowie mają rozpatrzyć sprawozdanie komisji pracującej nad prezydenckimi projektami ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne (WSI)
i powołujących dwie nowe: Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służbę Wywiadu Wojskowego (SWW).

Marszałek Sejmu Marek Jurek pytany, czy na obecnym posiedzeniu możliwe jest głosowanie nad tymi projektami odpowiedział, że jest to zależne od tego, czy w II czytaniu będzie wiele poprawek.

We wtorek posłowie wysłuchają sprawozdania z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych za lata 2004 i 2005.

W środę Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Policji. Marszałek Jurek zaznaczył, że "ma ona przygotować Polskę do realizacji Układu z Schengen, czyli swobodnego ruchu po państwach UE".

Do strefy Schengen, pozbawionej wewnętrznych kontroli granicznych, należy obecnie 15 państw (wszystkie stare państwa członkowskie UE bez Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz pozaunijna Norwegia i Islandia). Strefa Schengen powinna rozszerzyć się w październiku 2007 roku o dziesięć nowych państw członkowskich, w tym Polskę.

Tym samym wschodnia granica Polski, będąca zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, stanie się ostatnim punktem kontrolnym przy wjeździe do państw Unii.

Wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn przedstawiając projekt zmian w ustawie o Policji podkreślał, że pozwoli on zwiększyć dyscyplinę, ograniczyć korupcję i przestępstwa popełniane przez policjantów.

Według szefa MSWiA, w projekcie są też rozwiązania dotyczące usprawnienia procedury awansów i sprawdzania kwalifikacji policjantów do szczególnego rodzaju służby. Zdaniem Dorna, nowelizacja spowoduje także, że policjanci będą zarabiać więcej.

Posłowie mają też zająć się sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie uchwały o ustanowieniu dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Wnioskodawcy, chcą ustanowienia takiego dnia "uznając potrzebę losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Polsce".

Na obecne posiedzenie była planowana debata na temat sytuacji służby zdrowia. Jednak, już po raz kolejny została przełożona.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Zbigniew Religa poinformował, że w związku z wizytą papieża Benedykta XVI w Polsce, o przełożenie debaty poprosił premier Marcinkiewicz. Pierwotnie debata miała się odbyć 10 maja i została przełożona o dwa tygodnie. Zdaniem Religi, kolejne przełożenie debaty to dobry pomysł, ponieważ może ona być burzliwa oraz zabarwiona partyjnie i politycznie, a tydzień papieskiej pielgrzymki powinien być czasem wyciszenia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)