ycipk-1aqrcd

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w PKW. Pojawiły się pierwsze nazwiska

Kto wejdzie do Państwowej Komisji Wyborczej? Jak wynika z nieoficjalnych informacji dziennik.pl, może się pojawić dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mowa o Grzegorzu Jędrejaku i Michale Warcińskim, których w kręgach nazywa się "dobrozmianowcami".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto zastąpi Wojciecha Hermelińskiego?
Kto zastąpi Wojciecha Hermelińskiego? (PAP)
ycipk-1aqrcd

Wkrótce dwóch członków Państwowej Komisji Wyborczej będzie musiało odejść z komisji. Chodzi o przewodniczącego Wojciecha Hermelińskiego oraz Janusza Niemcewicza, którzy są sędziami TK w stanie spoczynku. Kadencje członków PKW trwają 9 lat, jednak kodeks wyborczy przewiduje ich skrócenie m.in. w sytuacji, gdy dana osoba, kończy 70. rok życia. Tak jest w przypadku Hermalińskiego i Niemcewicza.

W myśl znowelizowanych przepisów prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska wybierze nowych członków PKW. Jak podaje dziennik.pl, najprawdopodobniej wybór padnie na Grzegorza Jędrejeka i Michała Warcińskiego, którzy nie są tzw. sędziami-dublerami w TK. - Inaczej kontrowersje, które urosły wokół tego tematu, przeniosły by się w jakiejś części z Trybunału Konstytucyjnego na PKW. Każda decyzja takich sędziów byłaby podważana na wszelkie możliwe sposoby - mówi źródło portalu dziennik.pl.

Sędzia Jędrejak i Warciński są nazywani w kręgach "dobrozmianowcami". Ten drugi jest często porównywany do wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Matuszyńskiego. Z kolei Jędrejak w rozmowie z portalem wyborcza.pl. bronił prezes Przyłębskiej. Zdradził również, że "nie miał oporów moralnych", by kandydować do Trybunału. - Jestem rekomendowany przez PiS, ale nigdy nie byłem członkiem partii politycznej - zaznaczył wówczas sędzia Jędrejek.

ycipk-1aqrcd

Kto za Hermalińskiego?

Pojawia się jednak pytanie: kto zostanie nowym szefem PKW? Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu dziennik.pl, następcą Hermelińskiego może zostać Zbigniew Cieślak, który obecnie jest członkiem tej 9-osobowej komisji.

ycipk-1aqrcd

Wcześniej spekulowano, że to właśnie wiceszef TK Mariusz Muszyński będzie kierował komisją wyborczą. Wszystko wskazuje na to, że do tego nie dojdzie ze względu na rzekomy konflikt pomiędzy nim a Julią Przyłębską. "Gazeta Prawna" podawała m.in., że Muszyński miał zaprotestować przeciwko decyzji prezes TK o ponownej zmianie składu orzekającego w jednej z istotnych spraw zawisłych od dłuższego czasu przed Trybunałem.

Zobacz także: Kazimierz Marcinkiewicz szczerze o konflikcie z b. żoną Izabelą Olchowicz

ycipk-1aqrcd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: dziennik.pl/"Gazeta Prawna"

Polub WP Wiadomości
ycipk-1aqrcd
ycipk-1aqrcd