Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w PKW. Pojawiły się pierwsze nazwiska
Kto wejdzie do Państwowej Komisji Wyborczej? Jak wynika z nieoficjalnych informacji dziennik.pl, może się pojawić dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mowa o Grzegorzu Jędrejaku i Michale Warcińskim, których w kręgach nazywa się "dobrozmianowcami".
06.03.2019 | aktual.: 31.03.2022 10:21
Wkrótce dwóch członków Państwowej Komisji Wyborczej będzie musiało odejść z komisji. Chodzi o przewodniczącego Wojciecha Hermelińskiego oraz Janusza Niemcewicza, którzy są sędziami TK w stanie spoczynku. Kadencje członków PKW trwają 9 lat, jednak kodeks wyborczy przewiduje ich skrócenie m.in. w sytuacji, gdy dana osoba, kończy 70. rok życia. Tak jest w przypadku Hermalińskiego i Niemcewicza.
W myśl znowelizowanych przepisów prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska wybierze nowych członków PKW. Jak podaje dziennik.pl, najprawdopodobniej wybór padnie na Grzegorza Jędrejeka i Michała Warcińskiego, którzy nie są tzw. sędziami-dublerami w TK. - Inaczej kontrowersje, które urosły wokół tego tematu, przeniosły by się w jakiejś części z Trybunału Konstytucyjnego na PKW. Każda decyzja takich sędziów byłaby podważana na wszelkie możliwe sposoby - mówi źródło portalu dziennik.pl.
Sędzia Jędrejak i Warciński są nazywani w kręgach "dobrozmianowcami". Ten drugi jest często porównywany do wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Matuszyńskiego. Z kolei Jędrejak w rozmowie z portalem wyborcza.pl. bronił prezes Przyłębskiej. Zdradził również, że "nie miał oporów moralnych", by kandydować do Trybunału. - Jestem rekomendowany przez PiS, ale nigdy nie byłem członkiem partii politycznej - zaznaczył wówczas sędzia Jędrejek.
Kto za Hermalińskiego?
#
Pojawia się jednak pytanie: kto zostanie nowym szefem PKW? Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu dziennik.pl, następcą Hermelińskiego może zostać Zbigniew Cieślak, który obecnie jest członkiem tej 9-osobowej komisji.
Wcześniej spekulowano, że to właśnie wiceszef TK Mariusz Muszyński będzie kierował komisją wyborczą. Wszystko wskazuje na to, że do tego nie dojdzie ze względu na rzekomy konflikt pomiędzy nim a Julią Przyłębską. "Gazeta Prawna" podawała m.in., że Muszyński miał zaprotestować przeciwko decyzji prezes TK o ponownej zmianie składu orzekającego w jednej z istotnych spraw zawisłych od dłuższego czasu przed Trybunałem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: dziennik.pl/"Gazeta Prawna"