Sędziowie dadzą sobie politycznie złamać kręgosłupy? Ostra wymiana zdań w #dzieńdobryWP
Zmiany w KRS od dłuższego czasu budzą sprzeciw wśród opozycji. Czego się obawiają? W studiu WP burzliwa dyskusja.
Czy sądownictwo będzie upolitycznione?
- Grupa trzymająca władzę chce jeszcze na tym połozyć rękę. Dokonano skoku na służby i policję. Teraz dochodzą ataki na wymiar sprawiedliwości - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. - To ciało powinno składać się w większości z sędziów wybieranych przez sędziów - dodała. Czy sędziowie dadzą sobie politycznie złamać kręgosłupy? - Jeśli większość będzie wybierana przez polityków. Obawiam się tego, że jesli ich awanse będą zależeć od polityków, będzie to trudna sprawa - argumentowała.
- W wielu krajach władza wykonawcza wpływa na to, kto będzie sędzią - mówi Michał Wójcik. KRS jest głosem całego środowiska - dodaje.
Gasiuk-Pihowicz upomniała się o 500 nieobsadzonych etatów sędziów. Wójcik uważa, że 40 proc. etatów to stanowiska kierownicze. - To należy uregulować - mówił Michał Wójcik.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- To jest dopiero początek zmian. W ciągu ostatnich miesięcy położyliśmy na stół różne ustawy - powiedział Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. - Ustrojowo KRS jest jesnym z najważniejszych organów. Zaostrzenie kursu? Nie, nie sądzę. Prosze pamiętać, że na końcu najważniejszy głos maja sędziowie - skomentował planowane zmiany w KRS. - To że świat sądowniczy przenika się z politycznym jest naturalny - dodał.
Kłótnia w programie. Prowadzącej trudno było dojść do głosu
Po chwili emocje sięgnęły zenitu i prowadzącej trudno było dojść do głosu. Michał Wójcik zapraszał posłankę PO do ministerstwa. Zaczął mówić o skargach ludzi. Kamila Biedrzycka-Osica pytała, czy skład KRS wpłynie na to, że sądy będą działały szybciej i lepiej. Gasiuk-Pihowicz zaczęła przerywać. - Pani redaktor nie ma racji - odpowiadał Wójcik.
- Ja tu stawiam pytania, drodzy państwo. Państwu się role pomyliły - musiała przerywać prowadząca.
Zmiany w KRS
Zmiany w KRS i reforma sądów w Sejmie. Projekt krytykują: opozycja, środowiska sędziowskie, RPO i niektóre organizacje pozarządowe. Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy w liście do marszałka Sejmu zaapelował, by polski parlament odrzucił projekt noweli ustawy o KRS, naruszającej - jego zdaniem - niezależność władzy sądowniczej. Kiedy zmiany wejdą w życie? M.in o tym porozmawiamy z Kamilą Gasiuk-Pihowicz i Michałem Wójcikiem.
Obecnie KRS, konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes SN, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.
7 marca rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.