Trwa ładowanie...
d364ih3

Sędzia z Łodzi wysłała pytania do TSUE. Stanie przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Ewa Maciejewska z Łodzi wysłała do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie, czy nowe przepisy dyscyplinarne zagrażają niezawisłości sędziowskiej. Teraz będzie się tłumaczyć przed rzecznikiem dyscyplinarnym.
Share
Przesłuchanie zaplanowane jest na 20 września
Przesłuchanie zaplanowane jest na 20 wrześniaŹródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d364ih3

Łódzki Sąd Okręgowy wysłał 31 sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie o nowe przepisy dyscyplinarne. W związku z tą sytuacją rzecznik dyscyplinarny wezwał autorkę wniosku Ewę Maciejewską na przesłuchanie w charakterze świadka - podaje wyborcza.pl. Spotkanie zaplanowane jest na 20 września.

Sprawa dotyczy sporu między miastem Łowicz a wojewodą łódzkim, który jest reprezentantem państwa. Samorząd uważa, że w latach 2004-2015 otrzymywał zbyt niskie dotacje, w związku z tym domaga się 2,4 mln rekompensaty. Sędziowie orzekający w sprawie obawiali się, że niekorzystny dla państwa wyrok mógłby mieć dla nich konsekwencje dyscyplinarne.

- Wezwanie sędzi Maciejewskiej to oczywisty dowód, że obawy zawarte w pytaniu były słuszne - twierdzi mecenas Jerzy Szczepaniak. Akcję nazwał mianem "prymitywnej", która ma na celu potwierdzenie przypuszczenia, że zmiany w sądownictwie wprowadzane przez obecny rząd dążą do ubezwłasnowolnienia wymiaru sprawiedliwości.

d364ih3

Problemy dyscyplinarne mogą mieć też inni sędziowie. Igor Tuleya i Bartłomiej Przymusiński będą musieli złożyć wyjaśnienia ws. swoich wystąpień telewizyjnych. Obaj często krytycznie wypowiadali się o zmianach w sądownictwie. W ramach postępowania wyjaśniającego mają na to 14 dni.

Zobacz także: Jasna deklaracja Zdzisława Krasnodębskiego ws. wyroku TSUE

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d364ih3

Podziel się opinią

Share
d364ih3
d364ih3
Więcej tematów