PolitykaSędzia do Andrzeja Dudy: Jest pan marnym prezydentem. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie

Sędzia do Andrzeja Dudy: Jest pan marnym prezydentem. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie

"Znieważenie prezydenta jest przestępstwem" - napisał na Twitterze Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. I zapowiedział, że wszczął postępowanie wyjaśniające ws. "publicznego znieważenia prezydenta".

Sędzia do Andrzeja Dudy: Jest pan marnym prezydentem. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

18.01.2020 | aktual.: 19.01.2020 00:39

Chodzi o słowa, które napisał w sobotę na Twitterze sędzia Jarosław Ochocki.

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał sędzia.

Sędzia Ochocki nie ukrywał, że napisał to po wysłuchaniu słów Andrzeja Dudy, wypowiedzianych w Katowicach. W sobotę prezydent spotkał się z górnikami, do których zaapelował o wsparcie. "Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny" - powiedział Duda, mówiąc o niepokornych sędziach.

Minęło zaledwie kilka godzin, a na wpis sędziego zareagował Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

"Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem. Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie. Podjąłem czynności w sprawie Jarosława O." - napisał rzecznik na Twitterze.

"Znieważył prezydenta"

W załączonym do tweeta komunikacie czytamy, że rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności urzędu przez sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu".

"Sędzia, nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez co wyczerpał znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 paragraf 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 paragraf 1 Kodeksu karnego" - napisał Przemysław Radzik.

Przemysław Radzik po objęciu stanowiska rzecznika dyscyplinarnego sędziów podjął czynności dyscyplinarne wobec sędziów, którzy protestowali przeciwko reformie sądownictwa PiS, m.in. wobec Igora Tulei i Bartłomieja Przymusińskiego, za co był krytykowany przez stowarzyszenia sędziowskie i rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

W sierpniu 2019 r. w mediach ukazały się publikacje, z których wynikało, że sędzia Radzik miał należeć do grupy mającej na celu dyskredytować sędziów, którzy nie popierają zmian w wymiarze sprawiedliwości wprowadzonych przez rząd PiS.

Według doniesień medialnych na komunikatorze WhatsApp miała powstać zamknięta grupa o nazwie "Kasta". Jej celem miało być wysyłanie sobie pomysłów na oczernianie niektórych sędziów. Mieli do niej należeć m.in. dwaj zastępcy głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów - Przemysław Radzik i Michał Lasota, sędzia Konrad Wytrykowski z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, członkowie KRS - Dariusz Drajewicz, Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, a także Tomasz Szmydt z biura prawnego Rady oraz były prezes Sądu Okręgowego w Katowicach i obecnie sędzia NSA Rafał Stasikowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5868)