Trwa ładowanie...
d17tfc5

Sędzia do Andrzeja Dudy: Jest pan marnym prezydentem. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie

"Znieważenie prezydenta jest przestępstwem" - napisał na Twitterze Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. I zapowiedział, że wszczął postępowanie wyjaśniające ws. "publicznego znieważenia prezydenta".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych
Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych (Wikimedia Commons CC BY)
d17tfc5

Chodzi o słowa, które napisał w sobotę na Twitterze sędzia Jarosław Ochocki.

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał sędzia.

Sędzia Ochocki nie ukrywał, że napisał to po wysłuchaniu słów Andrzeja Dudy, wypowiedzianych w Katowicach. W sobotę prezydent spotkał się z górnikami, do których zaapelował o wsparcie. "Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny" - powiedział Duda, mówiąc o niepokornych sędziach.

d17tfc5

Minęło zaledwie kilka godzin, a na wpis sędziego zareagował Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

"Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem. Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie. Podjąłem czynności w sprawie Jarosława O." - napisał rzecznik na Twitterze.

"Znieważył prezydenta"

W załączonym do tweeta komunikacie czytamy, że rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności urzędu przez sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu".

d17tfc5

"Sędzia, nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez co wyczerpał znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 paragraf 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 paragraf 1 Kodeksu karnego" - napisał Przemysław Radzik.

Przemysław Radzik po objęciu stanowiska rzecznika dyscyplinarnego sędziów podjął czynności dyscyplinarne wobec sędziów, którzy protestowali przeciwko reformie sądownictwa PiS, m.in. wobec Igora Tulei i Bartłomieja Przymusińskiego, za co był krytykowany przez stowarzyszenia sędziowskie i rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

W sierpniu 2019 r. w mediach ukazały się publikacje, z których wynikało, że sędzia Radzik miał należeć do grupy mającej na celu dyskredytować sędziów, którzy nie popierają zmian w wymiarze sprawiedliwości wprowadzonych przez rząd PiS.

Według doniesień medialnych na komunikatorze WhatsApp miała powstać zamknięta grupa o nazwie "Kasta". Jej celem miało być wysyłanie sobie pomysłów na oczernianie niektórych sędziów. Mieli do niej należeć m.in. dwaj zastępcy głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów - Przemysław Radzik i Michał Lasota, sędzia Konrad Wytrykowski z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, członkowie KRS - Dariusz Drajewicz, Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, a także Tomasz Szmydt z biura prawnego Rady oraz były prezes Sądu Okręgowego w Katowicach i obecnie sędzia NSA Rafał Stasikowski.

d17tfc5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17tfc5

Podziel się opinią

Share

d17tfc5

d17tfc5
Więcej tematów