Trwa ładowanie...
d47cq9r

Ścieki z oczyszczalni "Czajka" widoczne z kosmosu? To fake news

Internet obiegło zdjęcie mające świadczyć o tym, że nieczystości z warszawskiej oczyszczalni "Czajka" po wpłynięciu do Bałtyku utworzyły ogromną plamę, którą widać z kosmosu. W rzeczywistości grafika przedstawia zupełnie inne zjawisko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To NIE JEST zdjęcie nieczystości w Bałtyku
To NIE JEST zdjęcie nieczystości w Bałtyku (Facebook.com, Fot: Polska z Sentinela)
d47cq9r

Portale ironicznie przedstawiały widoczną na zdjęciu plamę jako "rafę kałową" i "prezent od Rafała Trzaskowskiego dla Aleksandry Dulkiewicz". Okazuje się jednak, że grafika przedstawia nie ścieki z "Czajki", ale ujście fali wezbraniowej po powodzi z początku czerwca tego roku. Zdjęcie zostało wykonane przez sieć europejskich satelitów Copernicus.

Wyciek nieczystości jest oczywiście poważnym problemem ekologicznym, ale sytuacja nad polskim morzem nie jest wcale tak dramatyczna, jak sugeruje wiele grafik w mediach społecznościowych. 10 września pomorski sanepid pobrał próbki z kilku bałtyckich kąpielisk (m.in. Jantar, Stogi, Sobieszewo). Wyniki badań nie dają powodów do niepokoju.

d47cq9r

"Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w miejscach, w których zwykle organizowane są kąpieliska" - czytamy w raporcie. Badanie z 6 września wskazywały na nieznaczne przekroczenie norm zanieczyszczenia.

Zobacz także: Sikorski lekceważąco o Kukizie: niech trzyma się śpiewania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47cq9r

Podziel się opinią

Share
d47cq9r
d47cq9r
Więcej tematów