Scholz: "Jesteśmy gotowi na rozmowy z Rosją"
- Oczywiście jesteśmy gotowi rozmawiać z Rosją o kontroli zbrojeń w Europie. Proponowaliśmy to przed wojną i to stanowisko nie uległo zmianie - zadeklarował Olaf Scholz w wywiadzie dla grupy medialnej Funke i "Ouest-France". Niemiecki kanclerz jednocześnie wezwał Władimira Putina do zakończenia wojny w Ukrainie i ujawnił w jaki sposób, jego zdaniem, obecnie wygląda ryzyko wojny nuklearnej z Rosją.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Olaf Scholz w wywiadzie dla niemieckiej gazety z grupy medialnej Funke i francuskiej "Ouest-France" przekazał, że Europa jest "gotowa rozmawiać z Rosją o kontroli zbrojeń. Taka propozycja pojawiła się jeszcze przed wojną i stanowisko nie uległo zmianie".
Jednocześnie polityk wezwał Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie, ale podkreślił, że jest przekonany, że niezwykle istotny w tej sprawie jest "dialog z Kremlem", mimo "głębokich różnic".
Niemiecki kanclerz odniósł się też do słów prezydenta Francji, który w sobotę stwierdził, że Rosja potrzebuje "gwarancji bezpieczeństwa", jeśli Putin wyraziłby chęć negocjacji ws. zakończenia konfliktu w Ukrainie. Wypowiedź wywołała ogromne poruszenie wśród całej zachodniej społeczności. Macron dodał, że "Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i powinna zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości". Scholz skomentował całą wypowiedź, odnosząc się jedynie do jej drugiej części i wskazał, że rzeczywiście "należy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo Europie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mi-8 i Mi-24 miażdżą Rosjan. Oto dowód
Ryzyko użycia broni jądrowej przez Putina
Według kanclerza, niebezpieczeństwo użycia broni nuklearnej przez Putina znacząco zmalało, przede wszystkim ze względu na "międzynarodowe naciski", a w tym m.in. stanowisko prezydenta Chin Xi, z którym poruszył ten temat podczas wizyty w Pekinie.
- Rosja przestała grozić użyciem broni jądrowej w reakcji na wyznaczenie przez społeczność międzynarodową "czerwonej linii" - podkreślił Scholz.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski