Trwa ładowanie...

SB miała wrobić "Solidarność" w zamach na Jana Pawła II?

Ksiądz Henryk Jankowski nieświadomie omal
nie przyczynił się do brutalnej prowokacji władz PRL wobec
opozycji - pisze "Polska". Chodziło o perfidną próbę powiązania jej
z zamachem na Jana Pawła II. Tak twierdzi historyk z IPN Grzegorz Majchrzak, którego książka
pod tytułem "KO 'Libella' vel 'Delegat'" ukaże się pod koniec
czerwca.

SB miała wrobić "Solidarność" w zamach na Jana Pawła II?Źródło: AFP
d30qtyz
d30qtyz

12 maja 1982 r. Jan Paweł II odwiedzał sanktuarium w Fatimie w Portugalii. W pewnym momencie do papieża zbliżył się nieznany zakonnik - były członek bractwa św. Piusa X, wyklętego przez Watykan. Wyciągnął spod habitu bagnet i próbował nim dosięgnąć papieża. Został obezwładniony przez papieską ochronę. Przed rokiem abp Stanisław Dziwisz ujawnił, że ostrze Juana Marii Fernadeza y Krohna sięgnęło Jana Pawła II i został on ranny. Mimo tego odprawiał nabożeństwo, a fakt zranienia utrzymywano w tajemnicy.

Dzięki informacjom przekazywanym przez kontakt operacyjny "Delegat" (lub "Libella" - to ta sama osoba), wysoko postawionego w świecie kościelnym i opozycyjnym informatora, polska bezpieka chciała wykorzystać tę sprawę, by skompromitować "Solidarność", powiązać ją z Krohnem i skonfliktować z Kościołem. Chciała w tym celu wykorzystać kontakty zakonnika z emigracyjnymi działaczami związku, a także jego wizytę w Polsce w 1981 r. Ostatecznie realizacji planu zaniechano.

Do niedawna historycy spierali się, kim był kontakt operacyjny "Libella" vel "Delegat". Dziś są coraz bardziej zgodni. To ksiądz prałat Henryk Jankowski. Takie też wnioski będzie zawierać książka przygotowywana przez historyka IPN Grzegorza Majchrzaka.

d30qtyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30qtyz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj