Czechosłowacja - Polska, 1968 r.
W nocy 21 sierpnia 1968 roku siły zbrojne ZSRR, PRL, NRD, Węgier i Bułgarii rozpoczęły inwazję w Czechosłowacji - oficjalnie na "prośbę" tamtejszych działaczy. Czołgi stłumiły w zarodku próbę reform komunistycznego systemu, które przeszły do historii jako "praska wiosna". Wydarzenia te stały się przyczyną dramatycznego protestu Polaka - Ryszarda Siwca. Z wykształcenia filozof, który pracował jako księgowy, postanowił w najostrzejszy sposób pokazać swój sprzeciw wobec polskiego udziału w inwazji. 8 września 1968 roku podpalił się na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w obecności tysięcy ludzi i Władysława Gomułki. Służby bezpieczeństwa zadbały jednak, by informacje o ofierze Siwca nie były nagłośnione.
Kilka miesięcy później w Pradze aktu samospalenie przeciw stłumieniu "praskiej wiosny" dokonał czeski student Jan Palach. W jego ślady poszli inni Czesi - samobójstwo popełniło pięć kolejnych osób.
Śmierć w płomieniach jako protest wybierano także w innych krajach za żelazną kurtyną, m.in. na Węgrzech, Litwie, Ukrainie czy we Wschodnich Niemczech.