Trwa ładowanie...

Samobójczy zamach przy misji ONZ w Kabulu: Rośnie liczba ofiar

Osiem osób zginęło, a co najmniej 25 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w porannych godzinach w centrum Kabulu, w pobliżu cywilnej misji NATO "Resolute Support", która zajmuje się szkoleniem afgańskiego wojska.

Samobójczy zamach przy misji ONZ w Kabulu: Rośnie liczba ofiarŹródło: Reuters
d463fwc
d463fwc

Wcześniej informowano o czterech zabitych i 22 rannych. Ofiary zamachu to afgańscy cywile; wśród rannych jest trzech amerykańskich żołnierzy. Do wybuchu doszło niedaleko ambasady Stanów Zjednoczonych.

Silna eksplozja była skutkiem ataku zamachowca samobójcy. Według zastępcy rzecznika ministerstwa spraw wewnętrznych Nadżiba Danisza jego celem były pojazdy, w tym - transportery opancerzone wykorzystywane przez misję Sojuszu Atlantyckiego.

Nikt nie przyznał się do zamachu

Zniszczeniu uległo wiele prywatnych samochodów osobowych, które były zaparkowane w tej dzielnicy. Żadna organizacja na razie nie przyznała się do zorganizowania zamachu, ale, jak przypomina AP, coraz więcej ataków przypuszczają ostatnio afgańscy talibowie.

d463fwc

W piątek talibowie ogłosili początek swojej dorocznej ofensywy, zapowiadając nasilenie ataków na siły bezpieczeństwa Afganistanu i międzynarodowe siły wojskowe w tym kraju. Tydzień wcześniej doszło do największego zamachu na afgańską bazę wojskową, w którym zginęło 140 osób.

Strzelali do jedzących i modlących się

10 talibów ubranych w mundury armii afgańskiej wjechało wówczas wojskowymi pojazdami do bazy Mazar-i-Szafir na północy kraju. Napastnicy otworzyli ogień do żołnierzy jedzących posiłek w kantynie i opuszczających meczet po piątkowych modłach; użyli również granatników.

Od wielu miesięcy sytuacja w Afganistanie jest coraz gorsza, a rząd kontroluje tylko 60 proc. terytorium kraju. Według amerykańskich źródeł wojskowych przez pierwsze 11 miesięcy 2016 r. talibowie zabili blisko 6,8 tys. policjantów i żołnierzy, a obecnie podejmują działania w dużych miastach. W kraju zwiększyły się też wpływy lokalnej filii Państwa Islamskiego.

Resolute Support szkoli i doradza, ale nie walczy

Misja szkoleniowa "Resolute Support" została stworzona po zakończeniu funkcjonowania ISAF w Afganistanie, na podstawie porozumień ze szczytu NATO w Chicago w maju 2014 r. w celu kontynuacji wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa.

Do jej zadań należy szkolenie i doradztwo afgańskiej armii i policji na poziomie operacyjnym i strategicznym bez udziału w walkach z rebeliantami.

d463fwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d463fwc
Więcej tematów