Trwa ładowanie...

Sąd zapyta TK, czy przepisy o ekshumacjach są zgodne z Konstytucją

Sąd postanowił zapytać Trybunał Konstytucyjny, czy brak możliwości zaskarżenia decyzji prokuratury o zarządzeniu ekshumacji jest zgodny z Konstytucją. Zrobił to po skardze złożonej przez Pawła Deresza, który publicznie mówił, że nie chce ekshumacji swojej zmarłej, w katastrofie smoleńskiej, żony Jolanty Szymanek-Deresz.

Sąd zapyta TK, czy przepisy o ekshumacjach są zgodne z KonstytucjąŹródło: East News
d24ls2g

Sąd Okręgowy w Warszawie zwróci się również do prokuratury o przesunięcie na jak najdalszy termin ewentualnych ekshumacji, co do których zgłoszono zażalenia. Dotyczy to kilku ofiar katastrofy smoleńskiej.

W toku rozpatrywania sprawy Pawła Deresza sąd postanowił zapytać Trybunał Konstytucyjny czy Kodeks postepowania karnego, "w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie wyjęcia zwłok z grobu" jest zgodny z Konstytucją oraz przepisami konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Apel o późniejszy termin ekshumacji

Sąd postanowił zwrócić się też do prokuratury o jak najpóźniejsze zaplanowanie ekshumacji ciała z grobu Jolanty Szymanek-Deresz, Leszka Solskiego, Arkadiusza Rybickiego, Grzegorza Dolniaka i Jacka Surówki. Powodem jest prawdopodobny odległy terminem zbadania przez Trybunał Konstytucyjny pytania sądu.

d24ls2g

Reprezentujący w poniedziałek w sądzie prokuraturę Robert Bednarczyk powiedział, że jest przekonany o uwzględnieniu przez prokuraturę apelu sądu w sprawie przesunięcia terminów tych planowanych ekshumacji. - Jestem przekonany, że Prokuratura Krajowa uwzględni apel sądu i nie będziemy na razie podejmować żadnych czynności co do ciał osób, których bliscy nasze decyzje skarżą - powiedział dziennikarzom.

d24ls2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ls2g
Więcej tematów