PolskaSąd w Rzeszowie odpowiada na pytania z Hiszpanii. "Sędziowie bronią niezawisłości"

Sąd w Rzeszowie odpowiada na pytania z Hiszpanii. "Sędziowie bronią niezawisłości"

Sędzia z Sądu Okręgowego w Rzeszowie wskazuje, że sytuacja w wymiarze sprawiedliwości zmieniła się na gorsze, ale większość sędziów broni się przed wpływem władzy politycznej. Stwierdza też, że każda osoba może liczyć na sprawiedliwy proces.

Sąd w Rzeszowie odpowiada na pytania z Hiszpanii. "Sędziowie bronią niezawisłości"
Źródło zdjęć: © WP.PL
Radosław Rosiejka

08.10.2018 | aktual.: 08.10.2018 16:24

W ubiegłym tygodniu hiszpańsku sąd zwrócił się do Sądu Okręgowego w Rzeszowie z pytaniem o niezależność, nieusuwalność i ewentualną odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Pytanie dotyczyło sprawy mężczyzny, za którym wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania.

W odpowiedzi sędzia z Sądu Okręgowego w Rzeszowie Bożena Przysada podkreśla, że sąd swoją decyzję o Europejskim Nakazie Aresztowania podjął samodzielnie, bez udziału osób trzecich czy innego organu.

Minister ma duży wpływ

Sędzia odpowiadając na pytania stwierdza, że w Polsce w ostatnich dwóch latach minister sprawiedliwości zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów. A to może "rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów". I wskazuje, że w wyniku reform sędziowie stracili wpływ na powoływanie i odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów oraz przewodniczących wydziałów.

Sąd odpowiadając na pytanie dotyczące nieusuwalności sędziów podkreśla, że zgodnie z Konstytucją sędziowie są nieusuwalni, ale "w praktyce władza polityczna może usuwać sędziów zmieniając przepisy regulujące przechodzenie w stan spoczynku, czego przykładem jest obniżenie wieku emerytalnego w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym".

Sędzia przekonana o sprawiedliwym procesie

W odpowiedzi na pytanie dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej sędzia z Rzeszowa wymienia, że sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN rekomenduje KRS, która zostaje wybierana przez polityków. Wskazuje też, że minister sprawiedliwości powołuje Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechny, a sposób wybory jest arbitralny.

Hiszpański sąd z odpowiedzi na pytania dowiaduje się też, że w przypadku postępowania dyscyplinarnego sędziowie "mają w niektórych aspektach mniej praw niż oskarżeni w postępowaniu karnym".

"Jednocześnie pragnę wyrazić przekonanie, iż większość Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku obrony swojej niezawisłości, a tym samym niezależności sądów" – stwierdza sędzia Bożena Przysada z Sądu Okręgowego w Rzeszowie. A to pozwala jej wyrazić przekonanie, że "każda osoba oddana pod sąd w Polsce będzie miała sprawiedliwy proces, zaś rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd kierując się wyłącznie przepisami prawa, ustaleniami faktycznymi i własnym sumieniem".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

sądsąd okręgowyrzeszów
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)