Trwa ładowanie...
d3we626

Sąd Najwyższy wysłał kolejne cztery pytania prejudycjalne do TSUE

Sędziowie Sądu Najwyższego wystosowali cztery kolejne pytania prejudycjalne do Trybunały Sprawiedliwości UE. Są one tożsame z pytaniami przedstawionymi przez skład siedmiu sędziów SN postanowieniem z dnia 2 sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cztery pytania prejudycjalne zostały wystosowane przez SN do TSUE
Cztery pytania prejudycjalne zostały wystosowane przez SN do TSUE (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3we626

Sąd Najwyższy chce, by ich pytania były rozpatrywane w trybie przyspieszonym i połączone ze sprawą C-522/18. Dotyczy ona pięciu pytań pytań prejudycjalnych przedstawionych przed sędziów SN 2 sierpnia.

Pytania dotyczą zasady nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Sąd Najwyższy ma wątpliwości w zakresie wykładni przepisów prawa unijnego w związku z rozpoznawaniem skargi kasacyjnej dotyczącej prawidłowości zastosowania krajowego prawa procesowego wynikających z unijnej dyrektywy 96/71/WE.

d3we626

Sąd Najwyższy uznał, że należy wyjaśnić kwestie, wymagające wykładni przepisów prawa Unii Europejskiej powołanych w treści poszczególnych pytań prejudycjalnych w związku z wyznaczeniem do rozpoznania sprawy składu z udziałem sędziego Sądu Najwyższego, który na dzień 3 października 2018 r. ukończył 65 rok życia.

Zobacz także: Balcerowicz recenzuje władze. "Prezydent głównym gwałcicielem"

W środę do wydziału dyscyplinarnego SN trafiła skarga od Krajowej Rady Sądownictwa. Obywatele domagają się w niej ukarania sędziów, którzy w sierpniu wystosowali pierwszy "pakiet" pytań prejudycjalnych do TSUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3we626

Podziel się opinią

Share

d3we626

d3we626
Więcej tematów