Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy w Australii zdecydował. Kardynał George Pell wychodzi na wolność

Kardynał George Pell, który był oskarżony o molestowanie dzieci, może wyjść na wolność. Sąd Najwyższy w Australii podjął decyzję ws. jego apelacji. W opinii sędziów istnieje możliwość, że "skazano niewinnego człowieka".
Share
Australia. Sąd Najwyższy podjął decyzję. Kardynał George Pell uniewinniony.
Australia. Sąd Najwyższy podjął decyzję. Kardynał George Pell uniewinniony.Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/DAVID CROSLING
d2r2squ

Kardynał George Pell, australijski duchowny wychodzi na wolność po wyroku Sądu Najwyższego, który zajął się jego apelacją. Były skarbnik Watykanu był oskarżony o pedofilię. To najstarszy i najwyższy rangą duchowny oskarżony o ten proceder.

Australia. Kardynał George Pell ma poparcie Sądu Najwyższego

Pell od dwóch lat walczył przed australijskim wymiarem sprawiedliwości. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok niższej instancji i skazał go na karę więzienia. Teraz ten wyrok został uchylony.

d2r2squ

Jak informuje "Guardian", we wtorek ława przysięgłych Sądu Najwyższego w Brisbane podjęła decyzję o natychmiastowym uwolnieniu Pella i unieważnieniu ciążącego na nim wyroku.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Australia. Kardynał George Pell newinny

Sędziowie uznali, że wcześniejsze sądy powinny mieć wątpliwości co do zeznań świadków. Powinno też zwrócić się uwagę na ogół materiału dowodowego. Werdykt zapadł, a sąd nakazał uniewinnienie Pella.

d2r2squ

Zapis ten znalazł się również w streszczeniu wyroku, gdzie sąd najwyższy wskazał, że przysięgli powinni podejść do sprawy z większą dozą racjonalności. "Dowody i zeznania świadków wymagały jednak, aby ława przysięgłych, działając racjonalnie, miała uzasadnione wątpliwości co do winy oskarżonego w związku z przestępstwami, których dotyczyły domniemane zdarzenia" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

W opinii sędziów, w przypadku kardynała George'a Pella istniała szansa na "skazanie niewinnego człowieka". Przypomnijmy, że kardynał taką właśnie linię obrony utrzymywał od początku procesów w 2017 roku. Teraz kardynał może opuścić więzienie.

Kardynał George Pell został wcześniej skazany za czyny pedofilskie wobec dwóch chłopców. Do molestowania miało dojść w 1996 roku w katedrze świętego Patryka w Melbourne po niedzielnej mszy. Wyrok pierwszej instancji zapadł w marcu 2019 roku.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na wiadomości, zdjęcia i nagrania!

d2r2squ

Podziel się opinią

Share
d2r2squ
d2r2squ
Więcej tematów