Trwa ładowanie...
d3g2z7n

Skazany za pedofilię kardynał George Pell zostaje w więzieniu. Sąd odrzucił apelację

Były "minister finansów" Watykanu, kardynał George Pell, skazany za pedofilię nie wyjdzie z więzienia. Sąd w australijskim stanie Wiktoria odrzucił jego apelację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Australijski sąd odrzucił apelację skazanego za pedofilię kardynała George'a Pella
Australijski sąd odrzucił apelację skazanego za pedofilię kardynała George'a Pella (PAP, Fot: EPA/JAMES ROSS)
d3g2z7n

Kardynał Pell jest najwyższym dostojnikiem Kościoła ukaranym za pedofilię. Został skazany za czyny pedofilskie wobec dwóch chłopców. Do molestowania miało dojść w 1996 roku w katedrze świętego Patryka w Melbourne po niedzielnej mszy. Wyrok pierwszej instancji zapadł w marcu tego roku. Duchowny konsekwentnie nie przyznaje się do winy.

Akt oskarżenia sporządzono na podstawie zeznań jednej z ofiar; drugi mężczyzna zmarł przed kilkoma laty - przedawkował narkotyki.

Zobacz także: Skazany za pedofilię kardynał Pell wnosi apelację. "Wyrok nieuzasadniony"

d3g2z7n

Obrońcy kardynała Pella wskazywali w apelacji na błędy proceduralne podczas rozpraw. Podkreślali na przykład, że ława przysięgłych nie zadała pytania kardynałowi, czy przyznaje się on do winy.

Sąd odrzucił apelację. Przewodnicząca składu orzekającego uzasadniając decyzję stwierdziła, że zeznania ofiary kardynała Pella są w pełni przekonujące. - To nie jest kłamca, ktoś, kto fantazjuje, to świadek prawdy - stwierdziła.

W czerwcu 2017 roku, gdy kardynał Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu na czas procesu. Od tamtego czasu wpływowy, były już watykański "minister finansów" nie wrócił do Rzymu. W grudniu 2018 roku dostojnik został usunięty przez papieża Franciszka z Rady Kardynałów, pomagającej mu w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

Zobacz także: Kardynał George Pell skazany za pedofilię. Utrzymuje, że jest niewinny

Gdy na początku tego roku purpurat został uznany jednomyślnie winnym pedofilii przez ławę przysięgłych sądu pierwszej instancji, otrzymał od papieża zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi.

Kardynał George Pell może się jeszcze odwołać do Sądu Najwyższego. Będzie mógł ubiegać się o ułaskawienie, gdy w październiku 2022 roku skończy 81 lat.

Źródło: afp.com

d3g2z7n

Podziel się opinią

Share
d3g2z7n
d3g2z7n
Więcej tematów