PolskaSąd Najwyższy skrytykował ustawę dot. dyscyplinowania sędziów

Sąd Najwyższy skrytykował ustawę dot. dyscyplinowania sędziów

"W przyjętym akcie prawnym dochodzi do zalegalizowania ewidentnych naruszeń prawa" - oświadczył Sąd Najwyższy. I prezes SN Małgorzata Gersdorf podpisała się pod opinią, która krytykuje przegłosowaną przez Sejm nowelizację ustawy o sądach.

Sąd Najwyższy skrytykował ustawę dot. dyscyplinowania sędziów
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Domiński
Magdalena Nałęcz-Marczyk

23.12.2019 | aktual.: 30.03.2022 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"W ustawie zawarto szereg unormowań, które mają na celu wyeliminowanie roli samorządu sędziowskiego, ograniczenie możliwości wypowiadania się przez sędziów w zakresie dotyczącym niezależności oraz niezawisłości sędziów oraz sądów, zmianę dotychczasowych zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej, zdefiniowanie stosunku służbowego oraz jurysdykcji sędziego" - twierdzi w swojej opinii Sąd Najwyższy.

Podpisany przez Małgorzatę Gersdorf dokument jest w dużej mierze krytyką przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o sądach. "(...) W przyjętym akcie prawnym dochodzi do zalegalizowania ewidentnych naruszeń prawa (bez usunięcia ich przyczyny), które zostały dokonane wcześniej przez ustawodawcę, Krajową Radę Sądownictwa oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w opinii.

Sąd Najwyższy zauważa, że jeden z przepisów ustawy ma na celu" obejście skutków wynikających z wyroku TSUE z dnia 19 listopada 2019 r. i zadekretowanie możliwości orzekania [przez sędziego - red.] w każdej sprawie, nawet wówczas, gdy istnieją wątpliwości co do bezstronności i niezależności składu sądu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (397)