Trwa ładowanie...
d3va4sn

Sąd Najwyższy skierował pytania prejudycjalne do TSUE

Sąd Najwyższy skierował pytania prejudycjalne do TSUE. Chodzi o sędziów powołanych w przeszłości oraz wpływ KRS. SN wnioskował o zastosowanie w sprawie tych pytań trybu przyspieszonego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gresdorf
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gresdorf (Agencja Gazeta)
d3va4sn
  • Sąd Najwyższy skierował pytania prejudycjalne do TSUE
  • Pytania dotyczą sędziów, którzy zostali powołani przez Radę Państwa PRL
  • Pojawił się również wątek Krajowej Rady Sądownictwa

O sprawie poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Izba Cywilna podjęła decyzję na posiedzeniu w składzie jednoosobowym sędziego Kamila Zaradkiewicza, rozpatrując sprawę o zapłatę. Zadano siedem pytań prejudycjalnych do TSUE. Pojawił się również wniosek o zastosowanie przez TSUE w tej sprawie trybu przyspieszonego.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie SN, pytania dotyczą m.in. tego, "czy sądem niezawisłym i bezstronnym oraz mającym odpowiednie kwalifikacje w rozumieniu prawa UE jest organ, w którym zasiada osoba powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego przez polityczny organ władzy wykonawczej państwa o totalitarnym, niedemokratycznym, komunistycznym systemie władzy - Radę Państwa PRL".

d3va4sn

Pytania dotyczą również funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa. Wątpliwości budzi to, czy sądem niezawisłym i bezstronnym jest organ, w którym zasiada osoba powołana "z rażącym naruszeniem przepisów konstytucyjnych państwa członkowskiego UE".

Zobacz też: Andrzej Duda miał nie wiedzieć, że jest nagrywany. "Infantylny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3va4sn

Podziel się opinią

Share

d3va4sn

d3va4sn
Więcej tematów