Trwa ładowanie...
d1ob151

Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf reaguje na ruch Mateusza Morawieckiego

Małgorzata Gersdorf odpowiedziała na wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Premier chce, by zbadał on najnowszą uchwałę Sądu Najwyższego. - Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów - powiedziała Gersdorf.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf reaguje na ruch Mateusza Morawieckiego
Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf reaguje na ruch Mateusza Morawieckiego (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d1ob151

Sąd Najwyższy przyjął uchwałę ws. statusu sędziów wybranych przez nową KRS. Choć politycy obozu władzy przekonywali, że dokument nie ma mocy prawnej, Mateusz Morawiecki postanowił skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Małgorzata Gersdorf skomentowała w Sejmie decyzję premiera. Zaznaczyła, że nie ma wiedzy, co dokładnie znajdzie się we wniosku Mateusza Morawieckiego, ale podkreśliła, że Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów.

Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf reaguje na ruch Mateusza Morawieckiego

d1ob151

Gersdorf zabrała też głos ws. konferencji ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro ze swoimi zastępcami stwierdził w czwartek w Sejmie, że "Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tzw. uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych". - Wiadomo, że to nie jest po myśli ministra Ziobry i (jego) współpracowników i dlatego się tak denerwują - skomentowała prezes Sądu Najwyższego, cytowana przez PAP.

Zobacz też: Skandaliczne słowa wiceministra o sędziach Sądu Najwyższego. Marcin Horała dolał oliwy do ognia

Mateusz Morawiecki chce skierować do TK wniosek o zbadanie przepisów zastosowanych w uchwale Sądu Najwyższego. Podczas konferencji premier wyjaśnił, dlaczego się na to zdecydował. - Sędziowie SN wczorajszą uchwałą chcą się postawić ponad konstytucją - uznał.

d1ob151

Rzecznik Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie Onetu wykluczył, by czwartkowe posiedzenie zostało upublicznione. Michał Laskowski podkreślił, że dyskusja, która odbyła się przed podjęciem uchwały, jest i pozostanie tajemnicą sali narad.

Czytaj też: Uchwała SN. Mateusz Morawiecki podejmuje działania
Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. sędziów powołanych przez nową KRS

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ob151

Podziel się opinią

Share

d1ob151

d1ob151
d1ob151
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów