Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki o uchwale Sądu Najwyższego. "To jest niebywały akt"

Mateusz Morawiecki chce skierować do TK wniosek o zbadanie przepisów zastosowanych w dokumencie Sądu Najwyższego. Podczas konferencji premier wyjaśnił, dlaczego się na to zdecydował. - Sędziowie SN wczorajszą uchwałą chcą się postawić ponad konstytucją - uznał.

Mateusz Morawiecki o uchwale Sądu Najwyższego. "To jest niebywały akt"Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1pdpr6
d1pdpr6

- Powiedzieć, że wobec tej uchwały są zastrzeżenia, to nic nie powiedzieć - uznał premier. Podkreślił, że taką opinię nt. czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego ma wielu prawników. - Rozstrzygnąć tego typu spór kompetencyjny jest władny tylko Trybunał Konstytucyjny - podkreślił.

Dodał, że mamy do czynienia "z bardzo poważną sprawą". - Część sędziów SN przypisuje sobie prawo do stanowienia takiego prawa, gdzie w porządku konstytucyjnym prawa polskiego ma do tego prawo tylko Sejm i Senat - zauważył.

Morawiecki przypomniał, że to "prezydent jest ostateczną instancją powołującą sędziów". Chce "uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości i zlikwidowania sytuacji chaosu prawnego, do którego może dojść".

Zobacz też: Michał Kamiński zdumiony decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej

Uchwała Sądu Najwyższego skrytykowana. Premier Mateusz Morawiecki jednoznacznie

Premier ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy sprawę w trybie "możliwie pilnym". - Każde poważne państwo musi postępowań w taki sposób, by utrzymać stabilność systemu prawnego - zauważył Mateusz Morawiecki.

W jego ocenie uchwała podjęta przez SN "zmierzałaby w kierunku chaosu". - To jest niebywały akt, który może doprowadzić do destabilizacji - powiedział.

- Sędziowie SN wczorajszą uchwałą chcą się postawić ponad konstytucją - uważa premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj