Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy i sądy powszechne. PiS zmieni ustawy

PiS przygotował kolejną nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Ma ona "powstrzymać chaos prawny" oraz zdyscyplinować sędziów w związku z wyrokiem TSUE.

Sąd Najwyższy i sądy powszechne. PiS zmieni ustawyŹródło: iStock.com
d11ckbv
d11ckbv
  • Będzie kolejna nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym
  • PiS chce zablokować podważanie statusu sędziów nowej KRS przez zaostrzenie kar dyscyplinarnych
  • Chodzi m. in. o Pawła Juszczyszyna

Nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym ma kwalifikować podważanie statusu innych sędziów jako najcięższy delikt dyscyplinarny. Chodzi przede wszystkim o członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, których niezależność i niezawisłość jest kwestionowana po wyroku TSUE.

Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy albo usunięcie z zawodu. Sędziowie Sądu Najwyższego będą mogli być usunięci z funkcji. Do katalogu kar wprowadzona zostanie też kara finansowa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia - donosi reporter RMF FM.

Sąd Najwyższy i sądy powszechne. PiS zmieni ustawy

Jak mówią informatorzy radiostacji, proponowane rozwiązania były wzorowane na modelu francuskim. W grę wchodziło ponoć nawet wprowadzenie przepisów karnych za kwestionowanie statusu innych sędziów, ale PiS - na razie - się na to nie zdecydowało.

Zobacz też: "Apeluję do prof. Małgorzaty Gersdorf!". Wiceminister Sebastian Kaleta odpowiada I prezes Sądu Najwyższego

Nowe przepisy mają, zdaniem rządzących, powstrzymać chaos prawny. O jego wywołanie PiS oskarża niektórych sędziów, którzy "manipulują" orzeczeniem TSUE z 19 listopada. Chodzi m.in. o Pawła Juszczyszyna, który na mocy wyroku Trybunału zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Sędzia usłyszał zarzuty dyscyplinarne, został też zawieszony przez swojego przełożonego.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11ckbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ckbv
Więcej tematów