Rozbicie namiotów przed domem premiera Donalda Tuska w Sopocie zapowiada Solidarność Stoczni Gdańsk, jeśli do przyszłego czwartku szef rządu nie spotka się ze związkiem w sprawie zwiększenia odpraw dla zwalnianych pracowników stoczni.
Wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz przypomniał w czwartek, że w ramach planu restrukturyzacyjnego, przyjętego w lipcu przez Komisję Europejską, w stoczni zwolnionych ma zostać ponad 300 osób.
Związek nie zgadza się, aby osoby odchodzące z pracy w stoczni otrzymywały tylko świadczenia wynikające z ustawy o zwolnieniach grupowych. W zależności od stażu pracy, zwalniany pracownik otrzymuje odprawę w wysokości trzech, dwóch lub jednej pensji.
Guzikiewicz wyjaśnił, że załoga Stoczni Gdańsk oczekuje podobnej pomocy, jaką otrzymali stoczniowcy w Gdyni i w Szczecinie w ramach specustawy stoczniowej. Otrzymali oni (łącznie ponad 9 tys. osób) odszkodowania od 20 do 60 tys. zł, ofertę szkoleń zawodowych oraz zasiłek na czas przekwalifikowania się i poszukiwania zatrudnienia.
"30 czerwca wysłaliśmy w tej sprawie list do premiera z prośbą o spotkanie i do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi" - podkreślił Guzikiewicz. Zapowiedział, że stoczniowa Solidarność czeka na spotkanie z szefem rządu do czwartku 27 sierpnia. "Jeśli do niego nie dojdzie, to w przyszły piątek poczekamy na premiera pod jego domem w Sopocie. Rozbijemy ok. 10-12 namiotów i może wtedy premier znajdzie dla nas czas" - dodał wiceszef stoczniowej "S".
Większościowym właścicielem Stoczni Gdańsk od stycznia 2008 r. jest ukraińska spółka ISD Polska, ok. 14 procent akcji firmy należy do Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Korporacji Polskie Stocznie.