Trwa ładowanie...
ycipk-4hrr97

Rzecznik TSUE: przepisy ws. sędziów SN są sprzeczne z prawem UE

Polskie przepisy ws. obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Jego opinia wskazuje, jakiego orzeczenia możemy się spodziewać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TSUE zajmuje się sprawą polskich przepisów mimo zmian wprowadzonych przez PiS
TSUE zajmuje się sprawą polskich przepisów mimo zmian wprowadzonych przez PiS (East News, Fot: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
ycipk-4hrr97

Rzecznik generalny TSUE w swojej opinii stwierdził wprost, że regulacje wprowadzone przez rząd PiS, naruszają zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Rzecznik wskazał też, że te wymogi są niezbędnej w skutecznej ochronie sądowej. Sędzia zaznaczył, że tak właśnie zakładają unijne traktaty przyjęte przez Polskę.

Jak zauważa RMF FM, rekomendacja rzecznika generalnego TSUE Ewgenija Tanczewa nie jest wiążąca dla składu orzekającego, ale najczęściej decyzja jest podobna do jego opinii.

O zawieszenie stosowania przepisów ws. obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego wnioskowała Komisja Europejska. Polski rząd zmienił prawo, ale przedstawiciele KE obawiali się czy nowe zapisy nie naruszą prawa UE i stąd dalsze działanie TSUE w tej sprawie.

ycipk-4hrr97

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Ogromna obłuda". Siemoniak bezlitosny dla Szydło

ycipk-4hrr97
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4hrr97

ycipk-4hrr97
ycipk-4hrr97