Rzecznik SLD Dariusz Joński zrezygnował
• Dariusz Joński zrezygnował z funkcji rzecznika SLD
• Pozostaje jednak w SLD
Dariusz Joński nie jest już rzecznikiem SLD. W poniedziałek o swojej rezygnacji poinformował telefonicznie nowego szefa Sojuszu Włodzimierza Czarzastego. Był rzecznikiem SLD od grudnia 2011 roku.
Jak mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, według niego nowy przewodniczący powinien dobrać sobie grupę ludzi, z którymi chce współpracować. Zwrócił uwagę, że rzecznik jest jedną z najbardziej zaufanych osób.
Pytany, czy nadal pozostaje w SLD odpowiedział, że tak.
Joński jest aktualnie szefem Sojuszu w Łódzkiem. Objął funkcję przewodniczącego SLD w woj. łódzkim w lutym 2010 roku. Wcześniej był jednym z inicjatorów referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z funkcji prezydenta Łodzi. Referendum doszło do skutku, a prezydent został odwołany.
Po odwołaniu Kropiwnickiego Joński przez kilka miesięcy pełnił funkcję wiceprezydenta Łodzi. W wyborach samorządowych w 2010 roku został kandydatem Sojuszu w walce o fotel prezydenta miasta. W pierwszej turze zajął drugie miejsce. W drugiej turze walczył z Hanną Zdanowską (PO), ale przegrał.
W wyborach parlamentarnych w 2011 r. startował z powodzeniem do Sejmu z pierwszego miejsca na liście SLD w okręgu łódzkim. W listopadzie tego samego roku został wybrany na rzecznika klubu poselskiego SLD, a w grudniu został rzecznikiem partii.
Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku został szefem sztabu wyborczego Zjednoczonej Lewicy - koalicji współtworzonej przez SLD, Twój Ruch, PPS, Unię Pracy i Zielonych. Był też kandydatem ZL na posła z okręgu łódzkiego. Poparło go ponad 23,4 tys. osób, czyli o ponad 8 tys. więcej niż w 2011 r. Był to jeden z najlepszych wyników Zjednoczonej Lewicy w Polsce i trzeci wynik w Łodzi, za Piotrem Glińskim z PiS i Cezarym Grabarczykiem z PO.
Ponieważ jednak Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego Joński przestał być posłem.