Trwa ładowanie...

Rzecznik rządu: Komisja Wenecka wreszcie poszła po rozum do głowy

• Thorbjoern Jagland zwrócił się do KW, by nie przedstawiała opinii o nowej ustawie o TK
• Rzecznik RE: wciąż trwają pracę nad ustawą
• Rzecznik rządu: to właściwa decyzja

Rzecznik rządu: Komisja Wenecka wreszcie poszła po rozum do głowyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d4eysdc
d4eysdc

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na razie opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym - poinformował rzecznik RE Panos Kakaviatos. Decyzję uzasadniono pracami nad ustawą trwającymi w polskim parlamencie. Ustawą zajmuje się obecnie Senat.

W ocenie rzecznika rządu Rafała Bochenka to właściwa decyzja. - Nadal trwają prace nad aktem prawnym i nadal nie wiemy, jaki będzie jego ostateczny kształt - powiedział.

- Komisja Wenecka wreszcie poszła po rozum do głowy. Przedwczesne kontrolowanie aktów prawnych, które de facto jeszcze nie obowiązują, świadczy o nadzwyczajnych zapędach do ingerowania w kwestie porządku prawnego w Polsce - podkreślił Bochenek.

Dodał, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym odpowiada "na wiele sugestii sformułowanych w opinii Komisji Weneckiej". - Podejmowanie tego typu prewencyjnej kontroli byłoby nieuzasadnione i nie było do tej pory zwyczaju, by Komisja Wenecka podejmowała takie czynności względem innych państw - mówił rzecznik rządu.

d4eysdc

Wcześniej zapowiadano, że Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wyda wstępną opinię na początku przyszłego tygodnia. O pilne zajęcie się nową ustawą wnioskował szef Rady Europy.

Rzecznik Rady Europy oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami.

d4eysdc

Wniosek Jaglanda oznacza, że eksperci Komisji Weneckiej nie wydadzą wstępnej opinii na temat ustawy, przyjętej przez Sejm 7 lipca.

Wcześniej rzecznik RE informował, że Komisja Wenecka bardzo szybko przystąpi do badania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Eksperci KW czekali na jej tłumaczenie.

11 marca tego roku Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca (ws. grudniowej noweli o TK autorstwa PiS), co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

W czwartek dwie senackie komisje: praw człowieka i ustawodawcza rozpoczęły prace nad nową ustawą o TK. Podczas dyskusji zgłoszono liczne poprawki do ustawy; kolejne posiedzenie komisji ma się odbyć we wtorek. Po pracach w komisjach ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu.

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj