Trwa ładowanie...
d5mahya

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar pisze do MEN. Powód? Zachowanie rodziców

Niektórzy rodzice chcą zwalniać dzieci z obowiązkowych zajęć, podczas których podejmowana jest tematyka m.in. edukacji seksualnej. Dorosłych krytykuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w oświadczeniu skierowanym do ministra edukacji narodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar zwraca uwagę na ograniczone uprawienia rodziców
Adam Bodnar zwraca uwagę na ograniczone uprawienia rodziców (East News, Fot: Jacek Domiński)
d5mahya

Edukacja seksualna to jedna z osi konfliktu polityków partii rządzącej i opozycji. Jest to też problem dla rodziców i nauczycieli. Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na skargi niektórych z nich. Skierował oświadczenie w sprawie do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Okazuje się, że część rodziców posługuje się wnioskami, których wzór opracowała organizacja społeczna. Dorośli chcą wypisywać dzieci z zajęć antydyskryminacyjnych, nawiązujących do zagadnień: edukacji seksualnej, antykoncepcji, profilaktyki ciąż wśród nieletnich i chorób przenoszonych drogą płciową, dojrzewania i dorastania, równości, tolerancji, różnorodności, przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu, przeciwdziałania przemocy, LGBT, homofobii, tożsamości płciowej, gender.

11.12.2019 Gdansk Uniwersytet Gdanski I Kongres Edukacji Prawnej   Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
N/z: Adam Bodnar EAST_NEWS
Podziel się

Oświadczenie skonstruowane jest tak, że dziecko musiałoby zrezygnować także z niektórych zajęć obowiązkowych. Czy rodzice mają do tego prawo? I co w takiej sytuacji powinni zrobić nauczyciele?

d5mahya

Zobacz też: Komentarze po wpisie Witolda Waszczykowskiego. "Dno dna"

Jak czytamy w oświadczeniu RPO, edukacja antydyskryminacyjna jest w polskiej szkole obowiązkowa i jest elementem podstawy programowej, a rodzice nie mogą zwalniać dzieci z zajęć obowiązkowych. Bodnar liczy, że Piontkowski zgodzi się z nim, że żądanie zwolnienia dziecka z tego typu lekcji należy uznać za przekraczające granice uprawnień rodziców. Ponadto - przyjęcie wniosku nie może mieć skutku prawnego.

Przeczytaj również:

Edukacja seksualna. Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą Polskę
Komisja Episkopatu wypowiedziała się ws. edukacji seksualnej
Edukacja seksualna. Jednoznaczne wyniki sondażu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5mahya

Podziel się opinią

Share

d5mahya

d5mahya
Więcej tematów