Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka w przebraniu ORMO. Mikołaj Pawlak na szkolnym zdjęciu

Mundur członka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, w dłoni biała pałka – tak na zdjęciu z początku lat 90. prezentuje się Mikołaj Pawlak pełniący obecnie urząd Rzecznika Praw Dziecka. Pawlak wyjaśnia, że zdjęcie pochodzi ze świętowania pierwszego dnia wiosny.

Share
Klasa ze szkoły podstawowej w Łodzi do której uczęszczał Mikołaj PawlakKlasa ze szkoły podstawowej w Łodzi do której uczęszczał Mikołaj Pawlak
djooivt

Zdjęcie przysłał jeden z internautów. Przedstawia grupę uczniów ze szkoły podstawowej w Łodzi. W latach 80-tych i 90-tych przebieranie się na pierwszy dzień wiosny, oprócz nielegalnego wagarowania, było bardzo popularnym zwyczajem wśród uczniów. Na zdjęciu przebrana jest tylko męska część klasy. Chłopcy poprzebierani są za dziewczynki. Jeden z uczniów odróżnia się jednak od reszty. Ubrany jest w mundur członka PRL-owskiej formacji ORMO, która wspomagała Milicję Obywatelską i cieszyła się złą sławą. Uczeń trzyma w ręku atrybut formacji – białą pałkę. To Mikołaj Pawlak. W odpowiedzi na nasze pytania potwierdza ten fakt.

"Bardzo dziękuję za przesłanie zdjęcia z moich czasów szkolnych. Nie miałem go w swojej kolekcji, a zawsze to miło móc zobaczyć swoich kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej.” - pisze Rzecznik Praw Dziecka. Zapewnia, że zdjęcie zostało zrobione podczas świętowania pierwszego dnia wiosny.

Rodzi się pytanie, skąd uczeń miał kompletny strój członka paramilitarnej organizacji ORMO. Mikołaj Pawlak tłumaczy, że z bazaru. "Kilka lat wcześniej skończyły się rządy reżimu komunistycznego i można było wreszcie bezpiecznie śmiać się z symboliki PRL, organizować normalne imprezy i bawić się, używając do tego przebrań, najczęściej szykowanych domowym sposobem z jakichś starych ubrań kupionych na bazarze.”

Piotr Zgorzelski zakażony koronawirusem. Wicemarszałek: "Czuję się z tym kiepsko"

Mikołaj Pawlak pełni funkcję Rzecznika Praw Dziecka od grudnia 2018 roku. Wcześniej przez dwa lata był dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. To prawnik i adwokat o konserwatywnych poglądach. W ostatnich tygodniach zasłynął wypowiedzią o „seksedukatorach”, którzy jego zdaniem podawali dzieciom w szkołach środki farmakologiczne na zmianę płci.

djooivt

Pawlak dołączył do wniosku posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie, że aborcja jest niezgodna z Konstytucją RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djooivt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djooivt
djooivt
Więcej tematów