Rzadki zabytek techniki wojskowej odkryty w Szczecinie. Miał trafić na złom
Podczas prac związanych z budową mostu w Podjuchach odnaleziono rzadko spotykany zabytek techniki. To podstawa działa fortecznego z czasów II wojny światowej. Przedmiot miał trafić na złom, na szczęście zainteresowała się nim szczecińska policja, do której zwrócił się z interwencją dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przyjął zgłoszenie o nietypowym znalezisku – podstawie działa fortecznego. Ekipa budowlana planowała wywieźć je na złom. Rzeczywiście, po dotarciu na miejsce okazało się, że pracownicy prowadzący remont odnaleźli metalowy przedmiot i pozostawili na placu transportowym w siedzibie swojej firmy. Stamtąd miał trafić na złomowisko.
Interwencja policji
Po przybyciu na wskazany plac transportowy policja wykonała pomiary, dokumentację fotograficzną oraz przygotowała protokół z oględzin terenowych. Przedmiot zabezpieczono na czas przeprowadzenia formalności - niezbędne jest zgłoszenie do Wydziału Spraw Obywatelskich Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Szczecin, a następnie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Póki co, zapadła decyzja, która zakwalifikowała podstawę działa fortecznego do zabytków techniki wojskowej.
Podstawa działa fortecznego
Odnaleziona podstawa działa fortecznego KwK 51 7,5 mm z Podjuch została wykonana prawdopodobnie pod koniec II wojny światowej. Samo działo pełniło wówczas bardzo ważną rolę - chroniło swoim zasięgiem rozjazdy dworca w Podjuchach oraz zwodzony most kolejowy. Wyprodukowano ją z profili i kratownic stalowych o grubości 8 mm., a rozpiętość ramion trójnogu wynosiła prawie 4,5 m. Według planów, ten rzadki zabytek techniki wojskowej trafi do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
- Obiekt został zabezpieczony i wywieziony z terenu budowy w godzinach wieczornych przez pracowników muzeum w Kołobrzegu przy pomocy firmy budowlanej. Po wydaniu decyzji przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podstawa trafi na przechowanie do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które jest największym profilowanym muzeum tego typu w województwie zachodniopomorskim – relacjonuje niezwykłe odkrycie kom. dr Marek Łuczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.