Osady starożytnych ludów z czasów rzymskich. Niezwykłe odkrycie w Wielkiej Brytanii
Szkoccy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia na północ od sławnego i historycznego Wału Hadriana. Odnaleźli pozostałości po rdzennych mieszkańcach tamtych terenów z czasów podboju rzymskiego.
Archeolog Manuel Fernández-Götz z Uniwersytetu w Edynburgu i jego współpracownicy od kilku lat badają część Wielkiej Brytanii, która rozciąga się od Durham, aż do południowych Wyżyn Szkockich. To ok. 40 km na południe od Muru Hadriana i tyle samo na północ od Muru Antonina. Skupiano się głównie na poszukiwaniach pozostałości po kulturze rzymskiej. Teraz udało się odnaleźć ślady rdzennych mieszkańców – Kaledończyków.
Osady Kaledończyków
- Jest to jeden z najbardziej ekscytujących regionów Cesarstwa Rzymskiego, ponieważ stanowił jego najbardziej wysuniętą na północ granicę - powiedział dr Fernández-Götz.
Naukowcy przeskanowali teren za pomocą metody laserowej zwanej LIDAR. Różnice w czasie powrotu wiązki lasera oraz zmiany długości fali wykorzystali następnie do utworzenia trójwymiarowego modelu. W ten sposób objęli badaniami aż ponad 900 kilometrów kwadratowych terenu.
Po analizie uzyskanych wyników zeskanowania terenów okazało się, że najprawdopodobniej odnaleźli aż 134 nowe osady, które zamieszkane były przez ludy Kaledończyków. Wcześniej znane były lokacje ok. 570 podobnych osad, zatem ich liczba po nowym odkryciu wzrosła do ok. 700.
Fakt, że osady były blisko siebie oraz połączone prawdopodobnie węzłami handlowymi, świadczy o tym, że cywilizacja Kaledończyków według naukowców była wysoce zorganizowana.
Badania archeologiczne
- Ważną kwestią w tym odkryciu i tych wcześniejszych stanowisk jest to, że pomagają nam one zrekonstruować starożytne wzorce osadnictwa. Patrząc na nie łącznie, pomaga nam to zrozumieć krajobraz, w którym żyła ta pradawna ludność - wyjaśnia archeolog dr Dave Cowley z Historic Environment Scotland.
Specjaliści planują teraz dalsze badanie tych terenów, z wykorzystaniem innych technologii. Chcą wykorzystać m.in. geofizyczne, aby móc dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnych, najlepiej zachowanych osadach.
Dodatkowo mają nadzieję na użycie techniki datowania radiowęglowego, które z kolei pozwoli na określenie czasu, w którym odkryte stanowiska były zamieszkane. To też pozwoli na lepsze poznanie zmian granic, jakie zachodziły w czasie obecności Rzymian w Wielkiej Brytanii.
Pełne wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Antiquity.