Hiszpańskie media o Polsce. "Uprzywilejowana pozycja"
Hiszpański dziennik "ABC" wskazuje, że Polska cieszy się uprzywilejowanymi relacjami z USA dzięki wysokim wydatkom na obronność. Polska przeznacza ponad 4 proc. PKB na ten cel, co czyni ją liderem w NATO. To przyciąga uwagę Waszyngtonu.
Polska, według hiszpańskiego dziennika "ABC", zyskała uprzywilejowaną pozycję w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Kluczowym czynnikiem są wysokie wydatki na obronność, które wynoszą ponad 4 proc. PKB.
To najwyższy wskaźnik w NATO. Hiszpanie zwracają uwagę, że dzięki temu Polska stała się "wiarygodnym partnerem" dla Waszyngtonu.
Preferencyjne traktowanie Polski przez USA. Jak wygląda w praktyce?
"ABC" podkreśla, że Polska nie musi czekać w kolejce na uwagę USA. Publikacja zauważa, że ta niespodziewana dominacja Polski jest szczególnie widoczne na tle słabości rządów we Francji i Niemczech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert o Putinie: Myśli, że ma jedną przewagę nad Trumpem
Dowodem na to jest wizyta szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha w Polsce. Przedstawiciel administracji Donald Trumpa zrezygnował z udziału w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na rzecz wizyty w Warszawie.
Hiszpański dziennik konkluduje, że Warszawa zyskała preferencyjne traktowanie również z uwagi na inwestowanie dziesiątki miliardów złotych w zakupy broni. Pochodzi ona przede wszystkim z USA.
Polska już teraz wydaje najwięcej na obronę pod względem PKB wśród krajów NATO. Przewidziane w budżecie na 2025 rok rekordowo wysokie wydatki na obronność nie zmienią pozycji Polski wśród krajów NATO. W wartościach nominalnych jednak Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie, po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.