Trwa ładowanie...

Rzadka tropikalna choroba rozprzestrzenia się w Europie. Ponad 40 nowych przypadków małpiej ospy

Kilka dni temu Wielka Brytania poinformowała o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy. Dziś wiemy o kolejnych podobnych zachorowaniach, tym razem na terenie Hiszpanii i Portugalii. W sumie lekarze podejrzewają, że na tę rzadką tropikalną chorobę zachorowało w Europie już ponad 40 osób.

Share
Wirus ospy Wirus ospy Źródło: Getty Images, fot: Science Photo Library
d4m7x2u

Najpierw przypadek małpiej ospy w Europie odnotowali Brytyjczycy. Zakażenie rzadką chorobą tropikalną wykryto u pacjenta, który niedawno wrócił z Nigerii. Brytyjskie służby odizolowały go i poszukiwały ludzi, z którymi się kontaktował.

Madryt i Lizbona zaniepokojone

Teraz o kolejnych przypadkach informują Hiszpania i Portugalia. Hiszpańscy urzędnicy przekazali, że ogniska małpiej ospy skoncentrowały się na obszarach Madrytu i Lizbony.

W oświadczeniu służb czytamy, że transmisja choroby odbywa się przez drogi oddechowe, ale cechy zaobserwowane u prawdopodobnie 23 zakażonych wskazują na to, że jest też przenoszona przez płyny ustrojowe podczas stosunków seksualnych. Podkreślono, że choroba może stanowić największe zagrożenie dla homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn.

d4m7x2u

- Wszyscy zarażeni to młodzi, dorośli mężczyźni, a większość z nich to mężczyźni, którzy odbywają stosunki seksualne z innymi mężczyznami - powiedziała Elena Andradas, szefowa zdrowia publicznego w regionie Madrytu.

Z powodu wykrycia małpiej ospy w Madrycie ogłoszono alert sanitarny, a służby czekają na dalsze wyniki badań laboratoryjnych. 

Zarażają nie tylko zwierzęta

Objawy małpiej ospy u ludzi obejmują wysypkę, która często zaczyna się na twarzy i następnie przenosi się na inne części ciała. Towarzyszy temu gorączka, bóle mięśni i dreszcze.

d4m7x2u

Większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność wśród zakażonych sięga aż do 10 proc.

Chorobą można się zakazić poprzez bliski kontakt z zarażonymi zwierzętami, takimi jak gryzonie i małpy.

Przez długi czas zachorowania stwierdzano wyłącznie w centralnej Afryce, jednak w 2003 r. małpia ospa diagnozowana była też u mieszkańców środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, a w 2018 r. pojawił się pierwszy przypadek wystąpienia choroby w Wielkiej Brytanii. 

Zobacz też: Tajemniczy wirus atakuje Europę. Przypadki zapalenia wątroby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m7x2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m7x2u
d4m7x2u
Więcej tematów