Trwa ładowanie...
d1wsnw8
IAR

Rząd zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej

• Rząd zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej • Nowe przepisy mają poprawić współdziałanie służb i ich skuteczność w zapobieganiu i zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych • Nad zmianami przepisów pracowali ministrowie spraw wewnętrznych i administracji i koordynator służb specjalnych
Share
Rząd zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej
Źródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d1wsnw8

Projekt w założeniach ministrów ma zostać przyjęty przez parlament jeszcze w tym miesiącu tak, aby przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży.

Minister koordynator służb Mariusz Kamiński podczas prezentacji założeń projektu mówił, że chodzi o lepszą współpracę służb. Zniknąć mają różnego rodzaju bariery w skutecznym działaniu służb w sytuacji zagrożenia terrorystycznego - wyjaśnił minister.

Zapobieganie aktom terrorystycznym będzie zadaniem ABW, za reagowanie na sytuacje kryzysowe mają odpowiadać służby podległe MSWiA. Głównym ośrodkiem działań miałoby być Centrum Antyterrorystyczne ABW, które w drodze teletransmisji miałoby dostęp do wszystkich istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa baz danych.

d1wsnw8

Projekt przewiduje cztery stopnie zagrożenia terrorystycznego. Uprawnienia służb zmieniałyby się w zależności od wprowadzanych czterech stopni zagrożenia terrorystycznego. Decyzję o podniesieniu takiego stopnia podejmowałby premier. Wśród nowych uprawnień ABW otrzymałaby możliwość szybkiego wydalania niebezpiecznych cudzoziemców, którzy od tej decyzji szefa ABW mogliby się odwoływać dopiero poza granicami naszego kraju.

Szef Agencji mógłby podejmować decyzję o kontroli operacyjnej wobec cudzoziemców podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Wobec takich osób przez trzy miesiące kontrola operacyjna mogłaby być stosowana bez zgody sądu. Za zgodą sądu Agencja mogłaby zatrzymywać ich na 14 dni przed postawieniem zarzutów.

Zobacz także: #dziejesienazywo: Przeciw terrorystom czy obywatelom? Spór o ustawę antyterrorystyczną

d1wsnw8

Podziel się opinią

Share
d1wsnw8
d1wsnw8
Więcej tematów